Fringe Konusu ve Oyuncuları (FBI Dizisi)

0 1.176

Fringe konusu: Fox Tv ekranlarında oynayan ve ismini FBI tarafından kurulan bir ekipten alan dizi, Dünya çapında sorunlu ve bir türlü çözülemeyen suç dosyalarına yoğunlaşarak olayları çözmeye çalışmaktadır. Fringe ekibi 6 uzman kişiden oluşmaktadır. Uzun bir zamandan bu yana devam ede Fringe dizisi, son sezonu ile de ilgileri üzerinde toplamayı başardı. 2008 yılında gösterime giren Firinge konusu ve oyuncuları ile ilgili tüm detayları sizin için derledik. Diziyi yeni keşfedenler de bu şekilde geçmişten günümüze doğru Fringe hakkında genel bilgilere sahip olabilirler.

Fringe Konusu

FBI tarafından kurulan özel bir ekibin adı olan Fringe, diziye ismini veriyor. Ekip dünya genelinde bir türlü açıklanamayan, meçhul olayların aydınlatılmasıyla görevlidir. Bu bölümün araştırmaları ise tamamen olağanüstü olaylara yöneliktir. Yarı bilimkurgu olan Fringe dizisi konusu, sırlarla dolu ölümler, metafizik kurallarına aykırı oluşan olayalar ve esrarengiz olan her durum ekibin incelemesi için yeterlidir.

Farklı olanların ayrıntılarının oldukça başarılı şekilde işlendiği filmde, gizemler çözülmeden önce iyi bir gerilim baş gösterir. İzleyici ekran başına kilitleyen de zaten olayların kurgu şeklidir. Oyuncuların yetenekleri ile birleşen bu kurgular, beş sezondur ilgi odağı olmuştur.

Fringe ekibi toplamda 6 kişiden oluşur. alanlarında uzman olan ekip üyeleri, tüm bildiklerini alt üst eden birçok olayın çözülmesi için büyük efor harcar. Doğumdan kısa süre sonra aniden büyümeye başlayan ve hızlıca yaşlanıp ölen bir çocuk, tüm uçaktakilerin ani ve kanıt olmadan ölüp gitmeleri FBI Fringe biriminin uğraştığı konulardan sadece bazılarıdır. Bu bilinmezleri aydınlatmak, her bölümde heyecan dolu anları yaşamak anlamına gelmektedir.

Fringe Oyuncuları

fringe oyuncuları

Fringe oyuncuları dizi izleyenler tarafından oldukça merak edilen ve Dünyaca yıldız oyuncuların yer aldığı bir kadroya sahiptir. Dizi ilk bölümde ki oyuncu kadrosunu korumuş, son bölümlerde yeni katılımlar da olmuştur. Dizide Oliva Dunhum rolünü Anna Torv, Peter Bishop rolünü Joshua Jackon, Peter’in babası Walter Bishop rolünü John Noble üstleniştir. Philip Broyles olarak izlediğimiz Lance Reddick, Nina Sharp karakterine ise Blair Brown hayat veriyor. Astrid Fansworth rolü Jesika Nicole ve Seth Gabel ise Lincoln Lee rolünde dizide görev almış.

Olivia Dunham

Olivia Dunham

Dizinin ana karakterini canlandıran Anna Trov, Estonya uyruklu. Olivia Dunham olarak rol alıyor. Ekibin başı durumunda. Beş sezon boyunca dizide rol aldı. Gizemli olaylar onun her zaman ilgisini çekiyor ve bunları ekibi ile aydınlatmak için çabalıyor.

Walter Bishop

Walter Bishop

Walter Bishop karakterini ise John Noble kurgulamış. Çılgın bir bilim adamını canlandırdığı dizi karakteri, tüm gizemli olayların da başlangıcını oluşturuyor. Kısa sürede filmin tüm yükünü alan Noble, dizi ile bütünleşen bir karaktere sahip.

Peter Bishop

Peter Bishop

Walter Bshop’un oğlu Peter Bishop’ı ise jashua Jackson oyunuyor. Kural tanımayan Walter, ilk başlarda ekipte yer almak istemez. Babası ile yaşadığı sorunlar onu bu ortamdan uzaklaştırır. Sonrasında olayların içine girer ve oldukça iyi bir ekip elemanı olur. Ekip serüvenlerine baba ile oğlun çatışmaları da zaman zaman dahil olur.

Astrid Farnsworth

Astrid Farnsworth

Jesika Nicole Fringe dizisinde Astrid Farnsworth rolü ile karşımıza çıktı. Ekibin laboratuvar alanında görevli olan Fransworth, bana Bishop ile güzel bir ikili ilişkiyle perçinleniyor.

Phillip Broyles

Phillip Broyles

Lance reddick, Phillip Broyles olarak Fringe dizinde yerini alan bir başka oyuncu. FBI’ın yüksek kademelerinde yer alan Broyles, yönetici ve aynı zamanda Olivia karakterinin de destekleyicisi konumunda.

Nina Sharp

Nina Sharp

Nina Sharp rolü ile tanıdığımız Blair Brown, dizi başından beri üstlendiği rolün hakkını veren bir oyuncu. Geçmiş ile ilgili gizemleri aydınlatma yetisi, onu dizide ki gizimle bütünlüyor.

Fringe Dizi Hakkında Merak Edilenler

Sözcük anlamı olarak “sınırda” demek olan Fringe, izleyicileri büyüleyen özel olayları işliyor. Birçok izleyici olayların gerçekte olup olmadığını merak ediyor. Olayların kurgu olduğu, gerçek olay ve insanlarla ilişkili olmadığı ise belirtilenler arasında. Psikolojik olaylar, bilimin sınırlarına dayanan deneyler ve daha pek aksiyonun yer aldığı film, tamamen kurgu olarak yazılıp, oynanıyor. Konusu 6 FBI ajanının sır dolu olayları çözmek olan Fringe dizisi merak edilenler su şekildedir.

 • Fringe Dizisi Ne Zaman Çıktı?

  Fringe dizisi ilk olarak 08 Eylül 2008 yılında gösterime girdi. İkinci sezon 17 Eylül 2009 yılında yayınlandı. Sonrasında izlenme oranları arttıkça sezon çekimleri devam etti.

 • Fringe Dizisi Kaç Sezon?

  Fringe dizisi toplam 5 sezon olarak izleyici ile buluştu. İlk sezon 2008 ve son sezon 18 Ocak 2013 tarihinde vizyona girdi.

 • Fringe Dizisi Kaç Bölüm?

  Her bir sezon 20 bölümden oluşuyor. Bu şekilde toplamda 100 bölüm izleyici ile buluştu.

 • Fringe Dizisi Nerden İzlenir?

  Fringe dizisini izleyebileceğiniz oldukça farklı platformlar var. Netflix, Prime Video, İTunes Store, VUDU, YouTube, Google Play, IMDbTV ve Microsoft gibi gösterim alanlarında diziye ait tüm bölümlere erişim sağlayabilirsiniz.


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.