En iyi Lezbiyen Filmleri, (Teması) Aşk Odaklı

0 70.398

En iyi lezbiyen filmleri, bu makalemiz de sizler için gelmiş geçmiş en iyi konusu aşk temalı olan lezbiyen filmleri listesini oluşturduk. Toplumsal ve siyasi konuların işlendiği kültürel yapımlar arasında sinema filmleri öne çıkmaktadır. Geçmişten beri farklı sinema filmleri aracığıyla çeşitli toplumsal konulara değilmiş ve insanlara mesaj verilmeye çalışmıştır. Toplumdaki cinsiyet farklılıklarına ve cinsel eğilimlere değinilen birçok lezbiyen film ve dizi yapımı bulunmaktadır. Modern toplumlarda değişen cinsiyet tercihlerine göre hazırlanmış olan filmler dünya genelinde ilgiyle izlenmektedir.

Toplumların modernleşmesiyle birlikte lezbiyenlik ve eşcinsellik gibi kavramlar ön plana çıkmaya başlamıştır. Artık insanlar cinsel tercihlerini daha rahat bir şekilde belirtebilmektedir. Bu nedenle çeşitli filmlerde lezbiyen ve eşcinsel konuları işlenmektedir. Yüksek puanıyla dikkat çeken ve birçok kişi tarafından favori olarak gösterilen lezbiyen filmleri bulunmaktadır. Lezbiyen filmleri kategorisine birçok film bulunmaktadır. Bunları sizler için derledik gelin beraber bir göz atalım.

En iyi Lezbiyen Filmleri

Mulholland Çıkmazı (2001) Imdb: 8,0

2001 yılında vizyona girmesine rağmen günümüzde en çok izlenen lezbiyen temalı filmler arasında yer alan Mulholland Çıkmazı, özgün konusuyla dikkat çekmektedir. Lezbiyen filmleri kategorisinin lider yapımlarından olan filmin yönetmenliğini David Lynch üstlenmiştir. Cinsellik içeren sahneleriyle dikkat çeken filmde dram ve gerilim türleri de işlenmiştir. Film, hem ABD hem de Fransa ortak yapımı olarak 2001 yılında yapılmış ve 2002 yılında vizyona girmiştir.

Mulholland Çıkmazı

Genç bir aktörün Hollwood yolcuğu ve yaşadığı ilginç olayların anlatıldığı filmde iki kadın arasındaki cinsel ilişkilere değinilmiştir. Aşk, romantizm ve dram gibi duygularında bol bol yaşandığı filmde gizemli sahneler de bulunmaktadır. Birçok film kategorisinin önemli yapımlarından biri olan filmin oyuncu kadrosu da oldukça tanınmış olan isimlerden oluşmaktadır. Naomi Watts, Melissa George, Justin Theroux ve Angelo Badalamenti gibi isimler filmde rol almıştır.

Hizmetçi (2016) Imdb: 8,0

Eşcinsel ve lezbiyen konulu filmler söz konusu olduğunda akla gelen ülkeler arasında Çin ve Kore gibi ülkeler de bulunmaktadır. Bu tür filmleri oldukça başarılı bir şekilde yapan ülkelerin yapmış olduğu ve dünya çapında tanınmış olan filmler bulunmaktadır. Bu filmlerden biri olan Hizmetçi, 2016 yılında vizyona girmiştir. Güney Kore yapımı olan filmin yönetmenlik koltuğunda Park Chan-wook oturmaktadır. Film birçok kişi tarafından beğenilmiş ve çeşitli ödüllere aday olarak gösterilmiştir.

Hizmetçi

Lezbiyen film kategorisinin yanında dönem filmleri ve dram filmleri kategorilerinin de önemli bir yapımı olan filmde Güney Kore sinemasının ünlü isimleri rol almaktadır. 1930’lu yıllardaki Kore ve Japonya’yı anlatan filmde kendine miras kalan Hideko ve parasına göz diken hizmetçi arasında yaşanan olaylar anlatılmıştır. Fingersmith isimli romanın uyarlaması olarak gösterilen filmde Kim Min-hee, Ha Jung-woo ve Kim Tae-ri gibi oyuncular rol almıştır.

Fingersmith (2005) Imdb: 8,0

Dünya genelinde beğenilen ve yüksek puan alan lezbiyen konulu filmlerden biri de Fingersmith isimli yapımdır. Farklı filmlere konu olan ve uyarlanan Fingersmith isimli romanın uyarlandığı filmlerden biri olarak dikkat çekmektedir. Sarah Waters tarafından yazılan romandaki konulara benzer konuların bulunduğu filmde cinsel içerikli sahneler de bulunmaktadır. AislingWalsh tarafından yönetmenliği yapılan film İngiltere sinemasının önemli yapımlarından biridir.

Fingersmith

Londra şehrinde geçen filmde zengin bir aileye sahip olan Lilly ve onun tam tersi olarak parası olmayan Sue isimli kızın arasında geçen olaylar anlatılıyor. İkili arasında yaşanan aşk, romantik ve dram türleri ile birlikte anlatılıyor. Yer yer gerilim sahnelerinin de bulunduğu film, günümüzde en çok izlenilen lezbiyen filmleri arasında yer alıyor. Filmin önemli oyuncuları arasında Imelda Staunton, Sally Hawkins, Sarah Badel ve Elaine Cassidy gibi isimler bulunuyor.

Black Swan (2010) Imdb: 8,0

Lezbiyen filmleri söz konusu olduğunda son zamanlarda akla ilk gelen filmlerden biri de Black Swan isimli filmdir. Farklı ödüllere aday olarak gösterilen film oldukça başarılı bir yapım olarak öne çıkmaktadır. 2010 yılında yapılan ve 2011 yılında vizyona giren film, hem Türkiye’de hem de farklı ülkelerde beğenilerek izlenmiştir. Darren Aronofosky tarafından yönetilen film ABD yapımıdır. Lezbiyen temalı cinsel sahnelerin bulunduğu filmde gerilim ve dram türünde de çeşitli sahneler bulunmaktadır.

Black Swan

Türleri ve konusu ile oldukça başarılı bir film olan Black Swan, Hollywood’un tanınmış isimlerinin rol aldığı filmlerden biri olarak öne çıkmaktadır. Filmin önemli karakterlerinden biri olan Nina, balerinlik sanatında oldukça yetenekli ve başarılıdır. Dans etmeyi çok seven Nina, önemli bir oyunda rol almak için çalışmalar yapmaktadır. Oyundaki rol için rakipleri bulunan karakterin başından ilginç olaylar geçecektir. Cinsellik ve lezbiyen temalı sahnelerin bulunduğu filmde Natalie Portman, Mila Kunis ve Vincent Cassel gibi önemli isimler rol almıştır.

Petra Von Kant’ın Acı Gözyaşları (1972) Imdb: 7,8

Lezbiyen filmleri arasında yakın zamanda vizyona girmiş filmler olduğu gibi eski yıllarda çekilmiş ve hala ilgiyle izlenen filmler de bulunmaktadır. 1972 yılında vizyona giren Petra Von Kant’ın Acı Gözyaşları isimli film sinemaseverler tarafından beğenilen bir yapımdır. Rainer Werner Fassbiner tarafından yönetilen film Almanya yapımıdır. Lezbiyen sahnelerinin bol bol bulunduğu filmde dönemin başarılı Alman oyuncuları rol almaktadır.

Petra Von Kant’ın Acı Gözyaşları

Tiyatro oyunu şeklinde de sahnelenen eser, üzerinden uzun zaman geçmiş olsa da ilgiyle izlenen sinema filmleri arasında yer almaktadır. Moda tasarım sektörüyle ilgilenen Patra Von Kant ve hizmetçisi arasında geçen olaylar cinsellik temasıyla birlikte anlatılmıştır. Lezbiyen ilişkilerin anlatıldığı filmde yer alan oyuncular, sahneleri oldukça başarılı bir şekilde aktarmıştır. Filmin oyuncuları arasında Hanna Schygula, Katrin Schaake ve Irm Hermann gibi isimler bulunmaktadır.

Mavi En Sıcak Renktir (2013) Imdb: 7,6

Lezbiyen filmlerinde farklı ülkeler daha çok öne çıkmaktadır. Lezbiyen filmlerinde öne çıkan ülkelerden biri de Fransa’dır. Çeşitli Fransız filmlerinde lezbiyen temalı filmler yapılmış ve bu tür sahneler sık sık kullanılmıştır. 2013 yılında vizyona giren Mavi En Sıcak Renktir isimli filmde Fransız yapımı lezbiyen filmlerinden biridir. Abdellatif Kechiche tarafından yönetilen film, daha sonra birçok dalda ödüle aday gösterilmiştir.

Mavi En Sıcak Renktir

Dünyanın farklı yerlerinde beğenilen ve ödüllerde layık gösterilen filmin konusu oldukça ilgi çekicidir. Kendisinden büyük olmasına rağmen bir kadına aşık olan genç kızın hikayesi anlatılmaktadır. Mavi Melek isimli romandan uyarlama olan filmde lezbiyen ve cinsellik sahneleri de bulunmaktadır. Türkiye’de beğenilerek izlenen filmin oyuncu kadrosunda Lea Seydoux, Adele Exarchopoulos ve Catherine Salee gibi ünlü Fransız oyuncular yer almaktadır.

The Hours (2002) Imdb: 7,6

ABD ve İngiltere ortak yapımı olan The Hours, lezbiyen filmleri kategorisinin başarılı yapımlarından biridir. Oldukça başarılı bir şekilde kurgulanan film, birçok izleyici tarafından beğenilmiştir. Yüksek puanıyla dikkat çeken filmin yönetmenliğini Stephen Daldry üstlenmiştir. Filmin senarist koltuğunda ise Michael Cunnichham ve David Hare oturmaktadır. 2002 yılında yapılan film 2003 yılında gösterime girmiştir. Kadınlar arasındaki cinsellik sahnelerinin bulunduğu filmde toplumsal mesajlar da verilmektedir. Film, Michael Cunnigham isimli yazarın romanından sinemaya uyarlanmıştır.

The Hours

Lezbiyenlik ve cinsel seçimler konusunun farklı bir şekilde incelendiği film dünya genelinde ilgiyle izlenmiştir. Farklı yerlerde farklı hayatlar yaşayan 3 kadının cinsel eğilimleri ve ortak noktalarının anlatıldığı filmde cinsel yönelimler sorgulanmıştır. Lezbiyen filminde dram ve romantik gibi türler de başarılı bir şekilde işlenmiştir. Dönemin başarılı ABD ve İngiltere sinemalarının oyuncularının rol aldığı filmde tanınmış isimler bulunmaktadır. Toni Collette, Merly Streep, Julianne Moore ve Elieen Atkins filmin önemli oyuncuları arasında yer almaktadır.

Sarayın Gözdesi (2018) Imdb: 7,6

Sinema sektöründe geçmiş yılları anlatan filmler her zaman beğenilmiştir. Dönem filmi olarak da adlandırılan filmler son yıllarda başarılı bir şekilde yapılmaya devam etmektedir. Bu tür filmlere eklenen lezbiyen temaları da sık sık izleyicilerin karşısına çıkmaktadır. Lezbiyen temalı dönem filmlerinden olan Sarayın Gözdesi, yakın tarihte vizyona girmiş başarılı filmlerden biridir. Yorgos Lanthimos tarafından yönetilen film, ABD yapımıdır.

Sarayın Gözdesi

Hem tarih hem de dram türlerinin işlendiği filmde 18.yüzyıl zamanları anlatılmaktadır. Fransa ve İngiltere arasında yaşanan savaşın gölgesinde saray hayatının anlatıldığı filmde kadınlar arasındaki hesaplaşmalar anlatılıyor. Saray kadınları arasında yaşanan cinsel olaylara da değinilen filmde kraliçe olmak isteyen kadınların bu uğurda verdikleri ruhsal mücadele anlatılıyor. Tanıdık isimlerin bulunduğu oyuncu kadrosunda Emma Stone, Elivia Colman, Rachel Weisz ve Nicholas Hoult gibi isimler yer alıyor.

Sevgiyi Ararken (2004) Imdb: 7,6

ABD yapımı lezbiyen filmlerinden olan Sevgiyi Ararken filminde başka türlerde başarılı bir şekilde işlenmiştir. Dram ve romantik komedi türlerinin de bulunduğu film 2005 yılında vizyona girmiştir. İlginç konusunun yanında cinsellik sahneleriyle de izleyicilerin beğenisini kazanan filmin yönetmenlik koltuğunda Alice Wu oturmaktadır. İki kadın arasında geçen filmde cinsel eğilimlerle ilgili sahneler bol bol bulunmaktadır.

Sevgiyi Ararken

Filmin karakterlerinden biri olan Wil, oldukça başarılı olan bir doktordur. Zamanının çoğunu mesleğine veren doktor, ailesiyle zaman geçirmeye çalışmaktadır. Kızın annesi olan Ma ile yaşadığı olaylar ve iki kadının sevgi arayış maceraları anlatılmaktadır. Toplumsal mesajlar konusunda da başarılı bir film olan Sevgiyi Ararken, 2004 yılında vizyona girmesine rağmen günümüzde de ilgiyle izlenmektedir. Joan Chen, Jessica Heacht ve Michelle Krusiec filmde rol almaktadır.

Pariah (2011) Imdb: 7,2

Lezbiyen filmleri kategorisinde öne çıkan filmlerin birçoğu ABD yapımı olarak dikkat çekmektedir. Genellikle kadınların cinsel eğilimlerinin sorgulandığı ve toplumsal mesajların verildiği filmler çok izlenen filmler arasında yer almaktadır. Pariah, 2011 yılında vizyona giren başarılı lezbiyen filmleri arasında gelmektedir. Filmde, dram sahneleri de yoğunlukla bulunduğu için dram filmi sevenler tarafından da sık sık izlenmektedir.

Pariah

Filmin yönetmenlik koltuğunda ünlü ABD’li yönetmen Dee Rees oturmaktadır. 1 saat 26 dakika süren filmde bir kadının cinsel tercihleri anlatılmaktadır. Alike isimli karakterin yaşadığı gençlik bunalımı ve üzerindeki toplumsal baskı beyaz perdeye yansıtılmıştır. Kendini dışlanmış hisseden karakterin başından geçen olayların anlatıldığı film, birçok ülkede ilgiyle izlenmiştir. Filmin oyuncuları arasında Kim Wayas, Stephanie Andujar ve Kymbali Craig gibi isimler bulunmaktadır.

Tuhaf İlişkiler (1996) Imdb: 7,4

90’lı yılların sonuna gelirken birçok ülkede kaliteli filmlerin sayısı artmıştır. 1996 yılında vizyona giren Tuhaf İlişkiler isimli film, dönemin en başarılı yapımlarından biri olarak dikkat çekmektedir. Kendine özgün konusunun yanında lezbiyen temasının da başarılı bir şekilde işlenmesi sayesinde günümüzde de ilgiyle izlenmektedir. Orijinal adı Bound olan filmin yönetmenlik koltuğunda Lilly ve Lana isimli Wachowski kardeşler yer almaktadır. İkilinin en başarılı filmlerinden biri olan Tuhaf İlişkiler yapımında dram, suç, gerilim ve romantik gibi türler de başarılı bir şekilde işlenmiştir.

Tuhaf İlişkiler

ABD’nin Chicago eyaletinde geçen filmde bir çetenin kazandığı yasadışı 2 milyon doları için verilen mücadele anlatılmaktadır. Filmde bulunan karakterlerden olan Cork, 5 yıl hepse mahkum edilmiş ve cezasını tamamlamıştır. Mahkum hayatından sonra bir Violet isimli bir kadınla tanışan kadının yaşadığı aşk anlatılmaktadır. İki kadın arasındaki romantik yakınlaşmanın anlatıldığı film lezbiyen sahneleri bakımından oldukça zengindir. Joe Pantoloiano, Jennifer Tilly, Gina Gershon ve Christopher Meloni gibi dönemin başarılı oyuncuları filmde rol almıştır.

Carol (2015) Imdb: 7,2

Yakın tarihte vizyona girmiş olan başarılı lezbiyen filmlerinden biri de Carol isimli filmdir. 2015 yılında vizyona giren film, İngiltere yapımıdır. Todd Haynes tarafından yönetilen filmin senaristlik koltuğunda Phyllis Nagy oturmaktadır. Dram ve romantik türlerinin de işlendiği film, son yılların en çok izlenen lezbiyen temalı filmlerinden biri olarak öne çıkmaktadır. Filmde, 1950’li yılardaki New York şehrinde yaşanan olaylar anlatılmaktadır.

Carol

Filmdeki önemli karakterlerden biri olan Carol, orta yaşlarda normal bir hayat yaşayan kadındır. Her ne kadar zengin bir kocası ve güzel bir aile hayatı olsa da aradığı mutluluğu bulamamıştır. Bir gün Therese isimli bir tezgahtar kızla karşılaşan ve kısa aşık olan Carol’un mutluluk arayışı anlatılmaktadır. Tutkulu bir aşkın anlatıldığı film, lezbiyen sahneleri bakımından zengindir. Filmde; Cate Blanchett, Rooney Mara, Kyle Chandler ve Sarah Paulson gibi isimler rol almıştır.

İki Kadın Bir Erkek (2010) Imdb: 7,1

Orijinal ismi “The Kids AreAll Right” olan film, çok izlenilen lezbiyen temalı yapımlar arasında yer almaktadır. 2011 yılında vizyona giren filmin yönetmeni Lisa Cholodenko’dur. Özgün ve ilginç bir konunun anlatıldığı filmde dram ve komedi türündeki sahnelerin sayısı da fazladır. Lezbiyen ve cinsellik gibi kavramların sık sık işlendiği filmin senaristliğini Stuart Blumberg üstlenmiştir. ABD yapımı olan film günümüzde de çok kişi tarafından izlenmiştir.

İki Kadın Bir Erkek

Filmdeki karakterlerin isimleri Nic ve Jules’tir. Yapay döllenme yöntemi ile çocuk sahibi olan iki kadının çocuk yetiştirme hikayesi anlatılmaktadır. Lezbiyen olan kadın gün geçtikçe çocuğun zor sorularına maruz kalırlar. Babasıyla tanışmak istenilen çocuğu babasıyla tanıştıran ikilinin yaşadığı farklı olaylar anlatılmaktadır. Filmin oyuncu kadrosunda Julianne Moore, Josh Hutcherson, Mark Ruffalo ve Annette Bening gibi önemli isimler bulunmaktadır.

Öp Beni (2011) Imdb: 6,9

Lezbiyen filmleri kategorisinde izlenebilecek filmlerden biri olan Öp Beni filmi, 2011 yılında vizyona girmiştir. Ortalama bir puan alan filmde lezbiyen sahneleri oldukça fazladır. İsveç yapımı filmin yönetmenlik koltuğunda Alexandra Keining oturmaktadır. Ortalama 1 saat 45 dakika süren filmde romantik ve dram türleri de işlenmiştir. Konusuyla ilgi çeken filmde lezbiyen ilişki konusu başarılı bir şekilde anlatılmıştır.

öp beni

Birbirlerine aşık olan iki kadının yaşadıklarının anlatıldığı filmde cinsel eğilimler konusunda toplumsal mesajlar da verilmektedir. Otuzlu yaşlarına gelen iki kadının birbirleri ile yaşadıkları tutkulu bir aşk öyküsünün anlatıldığı filmde cinsellik içeren sahneler de bulunmaktadır. İki kadının yaşadığı lezbiyen ilişkinin çevrelerine yansımasının ne olacağının anlatıldığı filmde önemi oyuncular bulunmaktadır. Filmin oyuncuları arasında Ruth Vega Fernandez, Liv Mjones ve Kirster Henriksson gibi isimler vardır.

En iyi Aşk Temalı Lezbiyen Filmleri

Lezbiyen filmleri kategorisi için önerilebilecek birçok film bulunmaktadır. Lezbiyen sahnelerinin bulunduğu ve cinsel eğilimlerin sorgulandığı filmlerin sayısı fazladır. Kategori için önerilen film listesindeki yapımların çocuğu ABD yapımı olarak dikkat çekmektedir. Hollywood lezbiyen temasının başarılı bir şekilde işlendiği sinemalar arasında yer almaktadır. Birçok başarılı lezbiyen konulu Hollywood filmi bulunmaktadır.

Türkiye’de lezbiyen temalı filmlerin sayısı oldukça azdır. Yerli film olarak tercih edilmeyen tema, Fransa ve İngiltere gibi sinemalarda daha çok tercih edilmektedir. Son zamanlarda film ve dizilerde sık sık işlenen temayı seven birçok kişi bulunmaktadır. Hem film severlerin hem de dizi severlerin sevdiği konular arasında yer alan lezbiyen ve eşcinsellik, farklı yapımlarda izleyicilerin karşısına çıkmaktadır. Lezbiyen temalı filmlerde daha çok romantik ve dram gibi türler ağır basmaktadır. Ayrıca Netflix üzerinden istediğiniz filmleri izleme şansını yakalayabilirsiniz. Dipfilmizle

Dikkatinizi Çekebilir: Gençlik Filmleri Komedi Filmleri , Erotik Filmler


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.