Black Adam Kimdir? (Shazam’ın Kardeşi)

1 4.475

Black Adam Shazam karakterlerinden birisidir. Gücünü Mısır tanrılarından almış ve Teth-Adam ismini aldı güçlerini kaybedince Black Adam adına dönüştü.

Shazam’ın Kardeşi Black Adam

Black Adam karakterini tanımak için öncelikle Shazam karakterinden biraz bahsetmemiz gerekiyor. İlk zamanlar Captain Marvel ismiyle Fawcett Comics gibi farklı bir şirket tarafından ortaya çıkarılan Shazam, DC’nin Superman’a çok fazla benzediği için dava açılmış ve DC Comics’e transfer edilmiştir.

Uzun süren dava döneminden sonra Marvel, Captain Marvel isminin telifini aldıktan sonra DC de ismini SHAZAM olarak değiştirmiştir. Captain Marvel’ın savaş halinde olduğu Black Adam da bu şekilde DC Comics’e geçmiştir.

Black Adam’ın DC Comics Geçiş Dönemi

1945 senesinde Fawcett Comics’te Otto Binder ve C.C. Beck tarafından yaratılan Black Adam, 1973’te DC Comics’e geçiş yapmıştır. Çizgi romanlarındaki ilk görünümleri ise 1945 Aralık ayında yayınlanmış olan The Marvel Family ismindeki çizgi romanda olmuştur. Farklı şirketlere transfer edilmesi ve yazarlarının değişmesi ile ilk zamanlar tam bir kötü olarak gösterilen Black Adam, bir zamandan sonra anti-hero’ya dönüşmüştür.

Black Adam Güçlerinin Temeli Nerden Gelir

Shazam’ın güçleri gibi Black Adam’ın da güçleri Mısır Tanrılarından gelir. Shazam ismindeki bir büyücü tarafından seçilerek güçleri bahşedilmiştir. Teth-Adam ismini alarak “SHAZAM” diye bağırmaya başladığı zaman güçleri kullanmaya başlamıştır. Ancak güçlerinin kudreti ne yazık ki onu yozlaştırmıştır.

Black Adam Güçleri

Artık Teth-Adam’ın güçlerini kendisi için kullanan ve bunu anlamaya başlayan Büyücü SHAZAM, onun ismini Black Adam olarak değiştirir. Ondan güçlerini geri alamayacağından dolayı onu evrenin uzak bir yıldızına sürgün eder. Black Adam tam olarak 5000 sene evrendeki bu yıldızda sürgün kalır.

Black Adam’ın Dönüşü

Black Adam, uzun süreli sürgünün ardından 1545’te dünyaya geri dönmenin bir yolunu bulmuştur. Geri döndüğünde de Captain Marvel; yani günümüzdeki SHAZAM, Captain Marvel Jr. ile Mary Marvel onu karşılamıştır. Captain Marvel önderliğindeki grup, Marvel Family olarak tanınır. Marvel Family, 2019’da çıkan SHAZAM filmindeki Billy Batson ve üvey kardeşleri olarak tanınsa da 1940’lı yıllardaki çizgi romanlarda çok daha farklıydı.

Black Adam Dönüşü

Konumuza geri dönecek olursak, Captain Marvel, bir yolunu bularak Black Adam’ın SHAZAM diye hitap edilmesini sağlamış ve Teth-Adam’a dönüştürülmüştür. Yıllar boyunca Black Adam, 5000 yaşında olduğundan dolayı hikâyenin sonunda ölmüştür.

Black Adam’ın Dirilişi

Black Adam öldükten çok sonra Dr Sivana ismindeki bir karakter Black Adam’ı tekrar diriltmiştir. Bu esnada da hakların DC’ye geçmesiyle beraber çizgi romanlarda makine yok edildiğinden dolayı Black Adam’ın tekrar gönderilemediği söylenir ve Black Adam böylece tekrar hayat bulmuştur. Artık DC Comics tarafından Black Adam adıyla, Captain Marvel yerine SHAZAM adını alan kahramanla mücadele etmeye başlamıştır.

Black Adam Dirilişi

Batman ve Joker’in karşı karşıya geldiği gibi Shazam ve Black Adam da artık sürekli olarak karşı karşıya gelmektedir. Ancak güçlerini aynı yerden aynı şekilde ve aynı seviyede almış oldukları için kazanan taraf genel olarak üstünlük kurarak değil zekâsı yoluyla yenmektedir. Bu kavga, oldukça uzun sürecek gibi görünüyor.

Black Adam’ın Güçleri

Black Adam

Billy (SHAZAM) gibi Black Adam da Mısır Tanrılarının güçlerine sahiptir. Black Adam’ın kuvvet düzeyleri genellikle SHAZAM’ın güçlerinden daha ayrıntılı anlatılır. Bu durumun böyle olması Black Adam’ın gücünü Mary Batson, Billy Batson, ve Freddie Freeman’la ara ara paylaştığı için daha güçlü olduğu düşünülmektedir. Black Adamı güçlendiren Mısır Tanrılarına tek tek göz atalım.

 • Shu’nun Dayanıklılığı
  Shu’nun dayanıklılığını kullanan Black Adam, her türlü saldırıya dayanabilir ve bu sayede hayatta kalabilir. Ayrıca karnını doyurmasına/yemek yemesine ya da nefes almasına gerek yoktur. Dolayısıyla uzayda yardım almadan kolaylıkla yaşayabilir.
 • Heru’nun Çevikliği
  Heru’nun hız çevikliğini alarak ışık hızında hem uçabilir hem de koşabilir. Uzayda da uçabilir ve hareket edebilir.
 • Amon’un Gücü
  Black Adam, 100 000 tonu bile zorlanmadan kaldırabilecek bir süper güce sahiptir. Duvarları delebilir, çeliği kolaylıkla bükebilir, büyük şeyleri kaldırabilir. Black Adam’ın gücü Captain Marvel gibi güçlü varlıkları kolay bir şekilde alt etme gücündedir.
 • Zehuti’nin Bilgeliği
  Black Adam, oldukça geniş düzeyde ve akademik anlamda bilgiye sahip olabilir. Zehuti’nin bilgeliği Black Adam’a cesaret verir ve ona ihtiyaç duyduğu zamanlarda öneriler ve öğütler verir.
 • Aton’un Gücü
  Black Adam’ı dönüştüren sihirli şimşeği büyütmekle birlikte Black Adam’ın geri kalan diğer fiziksel yeteneklerini de geliştirerek boyutlar arası yolculuğa icazet verir. O şimşeği silah olarak kullanabilir. Saldırı güçlerini Tanrı seviyelerine yükseltirken Aton’un gücünü ve diğer Tanrıları yönlendirebilir. Bunu yaptığında Spectre gibi güçlere de zarar vermiş ve buna çok nadir başvurur.
 • Mehen’in Cesareti
  Bu güç kısmen psikolojik olup Black Adam’a çekilmesi için insanüstü oranda içsel güç verilir. Ayrıca onu yok edilemez ve büyük yılanın kendi gibi geleneksel yaralanmalara karşı savunmasız hale getirmesini sağlar. Black Adam filmi 22 Aralık 2021’de vizyona girmesi bekleniyor.

Yapaybilgi sitesi sizlere en güncel Marvel karakterleri hakkında bilgiler verir. Ayrıca 2021 yılına bomba gidi düşen Godzilla vs. Kong filmide dikkatinizi çekebilir.


1 yorum
 1. musa diyor

  Shazam ‘ın kardeşi ancak o kadar güçlü olmasa da oldukça etkili Black adam. internette böyle bir bilgi paylaştığınız için teşekkür ederim.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.