Kölelik Filmleri: Irkçılık Konulu Filmler Listesi

0 1.693

Kölelik filmleri, özellikle ırkçılık konusunu ele alan ve köle ticareti yapılan İmdb puanı yüksek en iyi tam not almış Afrika kölelik filmleri listesi

En iyi Kölelik Filmleri

Sinema, gerçek hayatta yaşananları veya kurgulanan şeylerin beyaz perdeye yansıtılmasıdır. Kölelik ve ırkçılık insanoğlunun en büyük ayıplarından biridir. Zamanında kölelik yaşanmış ve bu yaşanmışlıklar toplumlar üzerinde ciddi anlamda etki bırakmıştır. İşte sinema dünyası bu yaşanmışlıklardan yola çıkarak utanç verici kölelik kavramını eleştiren birçok eser ortaya koymuştur. Ayna tuttuğu gerçek acı verici olduğundan dolayı genellikle kölelikle ilgili filmler dram doludur.

Schindler’sList – Schindler’in Listesi (1993) Imdb: 8,9

Schindler’in Listesi

Steven Spielberg tarafından yönetin Schindler’in Listesi, 1994 yılında 12 dalda Oscar adaylığı bulunan ve bu aylıklardan 7 dalda ödül almış harika bir filmdir. Başrollerinde; Ben Kingsley, Liam Neeson ve Ralph Fiennes gibi oyuncuların yer aldığı film 2. Dünya Savaşı’ndaki Polonya’da geçmektedir. Oskar Schindler adında bir Alman işadamı Polonya’da kurduğu fabrikasında Yahudi işçiler çalıştırmaktadır.  Alman işadamı çalıştırdığı bu 1100 Yahudi işçinin hayatını kurtaracaktır.  Ünlü yönetmenin en değerli yapıtlarından biri olan Schindler’in Listesi, gerçek hayattan uyarlamadır. Oscar’lı yapım olması ve çok etkileyici sahnelerinin olması izlenmeye değer kılmaktadır.

La Vita e Bella – Hayat Güzeldir ( 1997) Imdb: 8,6

Yönetmenliğini Roberto Benigni’nin yaptığı Hayat Güzeldir filmi aldığı 8,6 puanı fazlasıyla hak etmektedir. İtalya yapımı olan filmin başrolleri; Horst Buchholz, Marisa Paredes ve Roberto Benigni oynamaktadır. 2. Dünya savaşının siviller üzerinde meydana getirdiği yıkımı konu edinmektedir. Film 2. dünya savaşından birkaç yıl öncesini anlatarak başlar. Filmin ana karakteri Guido’dur. Guido, hayat dolu bir insandır. Güzel öğretmen Dora’ya aşık olur. Bütün engellere rağmen evlenirler. Hayatlarındaki pürüzle son bulur ve bir çocukları olur fakat hayatlarının kabusu 2. Dünya savaşı patlak verir. Yahudi oldukları için toplama kampına götürülürler.

La Vita e Bella

Guido, oğluna yaşadıklarının bir oyun olduğunu söyler. Oyunu başarı ile tamamlarsa ödülü kazanacağını söyler ve yaşananlardan fazla etkilenmemesini sağlamaya çalışır. Her şeye rağmen hayatta bir umut ışığı olmalı temasının içleri yakarak acıtarak anlatan film birçok ödüle sahiptir. Film, gösterimi girdiği andan itibaren çok büyük ses getirdi. Üç dalda Oscar ödülü kazanmıştır. En İyi Müzik, En İyi Yabancı Film ve En İyi Erkek Oyuncu Oscarları ile adından söz ettirmeye devam etmektedir.

Gladior – Gladyatör (2000) Imdb: 8,6

Birleşik Krallık, Fas, Malta ve Amerika Birleşik Devletleri ortak yapımı olan Gladyatör, 2000 yapımlı aksiyon, macera ve dram türünde bir filmdir. Yönetmenliğini Ridley Scott’un yaptığı Gladyatör’ün başrollerinde; Joaquin Phoenix, Russell Crowe, Ralf Moeller, Connie Nielsen ve Oliver Reed yer almaktadır. İzleyiciyi 155 dakika boyunca etkilemeyi başaran nadir yapımlardandır. Heyecan verici, nefes kesen ve büyüleyici etkiye sahip Gladyatör, 73. Akademi Ödüllerinden 5 ödüle layık görülmüştür. Ödüllerin arasında En İyi Film Ödülü de vardır.

Gladyatör

Yer olarak İtalya, İspanya, Roma, Kuzey Afrika ve Almanya’nın bulunduğu filmde; cesaret, kölelik, intikam, gurur, özgürlük ve onura dair birçok sahneye şahit olacaksınız. Filmde, iktidar mücadelesi uğruna ailesini kaybeden General Maximus’un hikayesini anlatmaktadır. General Maximus, Roma İmparatorluğu bürokrasisinde hızla yükselişe geçince tahtın varisi olarak görülen Commodus kıskançlık duymaya başlar. Kıskançlığının neticesinde Maximus’un ailesini yok eder. Maximus kurtulur ve bir gladyatör olarak yeniden mücadeleye başlar.

Django Unchained- Zincir (2012) Imdb: 8,6

Ünlü yönetmen Quentin Tarantino tarafından yönetilen Zincir filminde, Alman asıllı doktor King Schultz ile köle Django arasında geçen bir hikaye konu edilmektedir. Amerika’nın Güney bölgesinde geçen olaylar İç savaştan 2 yıl öncesini anlatmaktadır. Başrollerinde, Christoph Waltz, JamieFoxx, Samuel L. Jackson, Kerry Washington ve Leonardo Di Caprio oynamaktadır.  Senaristliğini de Quentin Tarantino’nun yaptığı filmde, Alman doktor King Schultz, köle olan Django’yu bir şartla serbest bırakır. Schultz, özgürlüğüne karşı Django’dan kendisinin tanıyabileceği iki biraderi bulmasını ve onları öldürmesinde yardım etmesini ister. İkili partner olarak yola koyulurlar. Aradıklarını bulmak üzere iken bir köle tüccarı ile anlaşma yaparlar. Calvin Candie adındaki köle tüccarı ile yaptıkları anlaşma istedikleri gibi gitmeyince işler ikiliyi topun ağzına kadar getirir.

Django Unchained

Senarist Tarantino, filmi ortaya çıkarırken çok farklı filmlerden esinlenmiştir. Tarantino, Amerika’nın geçmişinde yaşanmış korkunç olaylarla baş edemeyeceğini hatta tartışmasını bile yapamayacağını hissetmekteydi. Bir İtalyan kovboy filmi gibi görünen filmiyle aslında Amerika’nın tarihideki berbat döneme ve o dönemde yaşanan olaylara ışık tutma niyetiyle Zincir filmini yapmıştır.

The Pianist– Piyanist (2002)Imdb: 8,5

Piyanist filmdeki performansı sayesinde Adrien Brody, En İyi Erkek Oyuncu dalında Oscar ödülü olmaya hak kazanmıştır. Adrien Brody’nin kariyerindeki en etkileyici rollerden biridir. İngiltere, Polonya, Fransa ve İngiltere ortak yapımı olan Piyanist’in yönetmen koltuğunda Roman Polanski oturmaktadır. Başrollerini Adrien Brody, Emilia Fox ve Thomas Kretschmann’ın oynadığı film, Polonya’nın en ünlü piyanistinin anılarının anlatıldığı kitaptan uyarlanmıştır.

The Pianist

Ünlü piyanis Wladyslaw Szpilman, bir şekilde Nazi kampına götürülmekten kurtulur. O zamanın Polonya’sında yaşam her geçen gün imkansız hale gelmektedir. Piyanist ise varoş mahallelerde hayatta kalma mücadelesi vermektedir. Kenar mahallede birlikte yaşadığı insanlarla birlikte açlığa, aşağılanmaya ve kıtlığa karşı mücadele ederler. Gün gelir piyanist kenar mahallerden kaçarak başkentteki harabelere sığınır. İşte burada hiç ummadığı bir yardım kapısını çalınca umutları yeniden yeşerir.

The Green Mile – Yeşil Yol (1999) Imdb: 8,5

Amerikan yapımı olan Yeşil Yol filminin yönetmen koltuğunda Frank Darabont oturmaktadır. Başrollerini Michael Clarke Duncan, Tom Hanks ve David Morse oynamaktadır. Yeşil Yol; En iyi Özgün Müzik, En İyi Film, En İyi Uyarlama Senaryo, En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Akademi ödüllerine aday gösterilmiş çok değerli bir filmdir.

The Green Mile

Hapishanedeki görevi idam edilecek olan mahkumları son yolculuklarına hazırlamak ve uğurlamak olan Paul Edgecomb, birçok kişiyi idama götürmüştür. Bir gün Coffey adında iri yapılı ve korkutucu görünüşlü biri gelir. Coffey korkunç görünmesine rağmen aslında çok saf ve temiz bir ruha sahiptir. Coffey, iki kız çocuğunun ölümüne neden olmaktan yargılanmaktadır. Zaman geçtikçe Coffey’in farklı güçleri olduğu ortaya çıkacaktır. Ortaya çıkan yeni bilgiler Coffey hakkında yeni ipuçlarının da çıkmasını sağlayacaktır.

12 Years a Slave – 12 Yıllık Esaret (2013) Imdb: 8,1

Yönetmenliğini Steve Mc Queen’in yaptığı 12 Yıllık Esaret adlı filmin başrollerinde Dede Gardner, Brad Pitt, Bill Pohlad, Chiwetel Ejiofor, Jeremy Kleiner,Lupita Nyong, Arnon Milchan ve Steve Mc Queen oynamaktadır. Kemancı olarak çalışan Solomon, New York eyaletinde ailesiyle birlikte yaşamaktadır. Özgür bir siyahi olarak yaşamını sürdüren Soloman bir gün iki kişi tarafından uyuşturulur ve New Orleans’a götürülür. Köle olarak satılır ve Platt adını alır. Solomon gerçek kimliğini açığa çıkarmak için çalışmasına rağmen başarılı olamaz. 12 yıl boyunca bir tüccardan diğerine satılır.

12 Yıllık Esaret

Platt’ın vaktinin çoğu Edwin adındaki kişinin evinde geçirmektedir. Edwin, kölelere karşı olabildiğince sadisttir ve kötü davranmaktadır. Bir gün orada Bass adındaki beyaz bir işçiye durumunu anlatır. Bass’dan özgürlüğünü geri kazanması için kendine yardım etmesini ister. Solomon Northup’un hayatını anlatan aynı adla yayınlanan kitaptan uyarlanmış olan filmde yer alan karakterler gerçek hayattakilerle örtüşmektedir. 86. Akademi ödüllerinde En İyi Film Oscar ödülünü elde etmiş olan filmdeki rolüyle Lupita Nyong,  En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Oscar’ını almıştır. ChiwetelEjiofor, BAFTA En İyi Erkek Oyuncu ödülünü almıştır. Altın Küre’den En İyi Film Oscarı’na kadar çok fazla ödül alan filmde gerçekten çok dramatik sahnelere yer verilmektedir.

Kanlı Elmas ( 2006) Imdb: 8,0

Macera, dram ve gerilim türündeki Kanlı Elmas filminin yönetmen koltuğunda Edward Zwick oturmaktadır. Başrollerinde Jennifer Connelly, Leonardo Di Caprio, Jimi Mistry, Arnold Vosloo ve Djimon Hounsou oynamaktadır. Amerika Birleşik Devletler yapımı olan film yaklaşık olarak 143 dakika boyunca nefes kesen bir yapımdır. Öyküsünü hiç kesintiye uğratmadan anlatan yönetmenin filmdeki başarısını tebrik etmek gerekir. Oyuncuların karakterlerini son derece gerçekçi oynamaları filmi daha fazla etkileyici kılmıştır. Şiddet sahneleri ise son derece gerçekçi.

Kanlı Elmas

Film aslında hiç tanışmayan insanların hayatlarının değerli bir şey uğruna beklenmedik şekilde bir yerlerde kesişebileceğini ve bu kesişmenin bir hikmeti olacağını göstermektedir. Yolları kesişenler; bir zamanlarda orduda görev yapmış olan Danny ile köle olarak elmas madenlerinde çalışmak zorunda bırakılan Solomon. Yollarının kesişmesine neden olan şey ise pembe bir elmastır. Gazeteci Maddy ile yolları kesişen iki hayatlarının fırsatını elde ederler. Solomon bu fırsat ile ailesine kavuşabilme ihtimalini elde ederken Danny ise yeni bir hayata başlama umudunu yakalar.

The Color Purple – Mor Yıllar (1985) Imdb: 7,8

Mor Yıllar, Alice Walker’ın romanından beyaz perdeye uyarlanmış bir filmdir. Yönetmenliğini Steven Spielberg’in yaptığı filmde başrolleri; Whoopi Goldberg, Dana Ivey, Danny Glover, Margaret Avery ve Oprah Winfrey yer almaktadır. Filmin konusu 1900’lü yılların Amerika’sının güneyinde geçmektedir. Celie, babası olarak bildiği kişi tarafından tecavüze uğrar ve hamile kalır. Siyahi kadın yaşadığı olayın ardından köle gibi bir adama satılır.

Mor Yıllar

Hayatı boyunca efendisi olarak göreceği adamla güya evlendirilmiştir. Celie, gördüğü bütün işkencelere ve zulme kız kardeşi Nettie’ye yazdığı mektuplar ile dayanmaktadır. Babası aslında Celie’den gelen mektupların kız kardeşine ulaşmasına engel olmaktadır. Celie, bir gün çok güçlü bir kadın olan Sofia ile tanışır ve ondan öğreneceği çok şey vardır.

Misisipi Yanıyor ( 1988) Imdb: 7,8

Yönetmenliğini Alan Parker’in yaptığı Misisipi Yanıyor, ödülleri ve adaylıkları olan çok değerli bir yapımdır. Başrollerinde Frances Mc Dormand, Willem Dafone, Brad Dourif ve Gene Hackman’ın oynadığı film 7 dalda Oscar’a aday gösterilmiştir. Altın Küre adaylıkları bulunan Misisipi Yanıyor, Berlin’den bir Gümüş Ayı ve 2 BAFTA ödülü vardır. Peter Biziou’nun profesyonel kamerası sayesinde En İyi Görüntü Yönetmeni ödülünü kazanmıştır. Film konusunu gerçek bir hikayeden almaktadır.

Misisipi Yanıyor

1960’lı yıllarda Amerika’nın güneyinde bulunan Misisipi’de siyahi bir insan olarak yaşamak çok zordu. Irkçı saldırılar siyahi insanların hayatlarına mal olmaktaydı. 3 tane insan hakları eylemcisi ırkçı saldırıları durdurmak ve yapılanları sona erdirmek isterlerken ortadan kaybolurlar. Olayı araştırmak için 2 FBI ajanı eyalete gelir. Ajan Anderson, güneyli olduğundan dolayı halk ile nasıl iletişim kurması gerektiğini bilen tecrübeli biridir. Soruşturmayı kendi yöntemlerini kullanarak yürütmektedir. İdealist genç bir ajan olan Ward ise bütün delilleri detaylıca inceleyerek ilerlemektedir. Aslında iki ajanın gördüklerinden çok daha fazlası vardır ve olayın esrar perdesini aralamak oldukça zor olacaktır.

Queimada – İsyan (Kanlı Ada) ( 1969) Imdb: 7,4

Kanlı Ada

Yönetmenliğini Gillo Pontecorvo’nun yaptığı, başrollerinde Evaristo Marquez, Marlon Brando, Giampiero Albertini, Norman Hill ve Renato Salvatori’nin yer aldığı İsyan 1969 tarihlidir. Fransa ve İtalya ortak yapımı olan film dram ve politik türdedir. Sir William Walker, İngiliz ajanıdır. Queimada’ya isyan çıkarmak üzere gönderilir ve film başlar.

Lincoln (2012) Imdb: 7,4

Lincoln

Hindistan ve Amerika Birleşik Devletleri ortak yapımı olan Lincoln, biyografik, drama, savaş ve tarihi türdedir. Filmin yönetmen koltuğunda Steven Spileberg oturmaktadır. Başrollerinde Tommy Lee Jones, Joseph Gordon Levitt, SallyField, Daniel DayLewis ve Lee Pace yer almaktadır. Filmin hikayesi 1860’lar yani 19.yy. Lincoln, Amerika Birleşik Devletleri’nin 16. başkanıdır. Başkanın son dört ayının anlatıldığı filmde ırkçılık, iç savaş, kölelik, kültürel çatışma gibi kavramlara sıklıkla rastlanmaktadır. Amerika’da 1861 ile 1865 yılları arasında iç savaşlar yaşanmıştır ve bu iç savaşlara öncülük eden de Lincoln’dur. Son 4 ayında bu iç savaşı bitirmeye çalışmasını konu edinmektedir.

Manderlay (2005) Imdb:7,4

Manderlay

Başrolünü Danny Glover, Willem Dafoe, Lauren Bacall, Jeremy Davies ve Bryce Dallas Howard’ın oynadığı Manderlay, 2005 tarihlidir Almanya, İngiltere, Danimarka, Fransa, Hollanda ve İsveç ortak yapımıdır. Yönetmenliğini Lars Von Trier’in yaptığı film, Amerika’nın güneyinde yer alan bir çiftlikte geçmektedir. Yıl 1933 ve Dogville kasabasında yaşayan Grace, yerleşmek için güneyde yer alan Manderlay adındaki bir çiftliğe gider. Fakat gittiğinde köleliğin buralarda hala devam ettiğini görür.

Amistad (1997) Imdb: 7,2

Gerçek olaylara dayanan Amistad filminin yönetmenliğini Steven Spielberg yapmıştır. Oyuncu kadrosunda Morgan Freeman, Anthony Hopkins, Djimon Hounsou, Stella Skarsgard ve Matthew Mc Conaughey gibi çok başarılı oyuncular yer almaktadır. Politik, dram türündeki yapım 1998 yılında yapılan Oscar töreninde birçok dalda ödül kazanmıştır.

Amistad

La Amistad, 1839 yılında içinde tutuklu Afrikalı kölelerini taşıyan ve Küba sahillerinden hareket eden bir gemidir. Geminin yolculuğa başlaması ile film başlar. Cinque, gemiden bir şekilde elde ettiği çiviyi kullanarak prangasını açar. Kendi prangasını açtıktan sonra diğer arkadaşlarınınkini de açar ve özgür bırakır. Kölelerin serbest kalması ile birlikte gemi mürettebatı ve köleler arasında bir mücadele başlar. İsyanda çok sayıda insan ölür. Gemi mürettebatından sağ kalan iki kişi gemiyi hedefine ulaştırmak zorundadır. Yolculuk sırasında bir Amerikan savaş gemisiyle karşılaşırlar. İnsanları köle olarak götürmeye çalışan bu iki kişi suçlarından dolayı yargılanacaktır. Film aynı zamanda Amerika iç savaşının izlerini de taşımaktadır.

ThePrice of Egypt – Mısır Prensi (1998) Imdb: 7,0

Mısır Prensi

Mısır Prensi, Oscar kazanmış bir animasyondur. Yüksek bütçe harcanarak yapılmış olan filmin yönetmenleri Simon Wells, Brenda Champman, Steve Hickner’dir. Seslendirmesini Helen Mirren, Val Kilmer, Patrick Stewart, Ralph Fiennes ve Michelle Pfeiffer yapmıştır. Amerikan yapımlı animasyon, dram, macera ve tarihi türdedir.  Filmin konusu Firavunlar zamanındaki Mısır’da geçmektedir. Nil Nehri’nde bir sepette bir çocuk bulunur. Firavun’un ailesi onu alır ve yetiştirir. Moses yani Musa, büyüyünce ailesinin kölelere işkence ve eziyet yaptığını görür. Bunu kabul etmez ve değiştirmek ister. Bir askeri öldürerek kaçar ve mücadelesi başlar.

Irkçılık Konulu: Kölelik Filmleri

Her biri birbirinden etkileyici olan tam 15 kölelik filmleri önerisi. Aslında sinema dünyasında esaretin ve köleliğin ne kadar kötü bir olay olduğuna dair daha fazla yapım bulunmaktadır. Yapımların bazıları ünlü yönetmen ve oyuncuların etkisi ile ödüller kazanmıştır. Ödüllü veya ödülsüz bütün kölelik filmlerinin tekrar tekrar izlenerek her insanın yaşamının değerli olduğunun bir kere daha hatırlatılması gerekmektedir.
İzlediğimiz filmlerdeki kahramana üzülmekte veya hikayesi güzel bir şekilde neticelendiyse sevinmekteyiz. Fakat aslında olayların ana temasında gerçek olduğunu ve bir yerlerde birilerinin bunları yaşadıklarını asla unutmamak gerekir. Sizler için en iyi kölelik filmlerini listelemeye çalıştık. Irkçılık konulu kölelik filmleri listemizde.

Dikkatinizi Çekebilir ” En iyi Dönem Filmleri


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.