Dönem Filmleri – En iyi (Tarihi) Dönem Filmleri

1 6.064

Dönem Filmleri


Dönem filmleri, tarihi film sevelerler için Türk ve yabancı izlenmesi gereken en iyi ve yeni dönem filmleri listesini sizler ile paylaşıyoruz.

Dönem filmleri günümüzde popülerliğini hala koruyan ve toplumun her kesiminden izleyici kitlesine sahip olan sinemanın önemli kategorilerindendir. Dönem filmleri genelde tarihten esinlenilmiş olan kurgu yapılardır. Sanatsal değerleri ve filmdeki emekleri de bir kenara bırakmak da olmaz. Filmlerdeki dekorlar, kostümler izleyenleri adeta o dönemi gitmiş gibi bir havaya sokar. Genelde 1900’lerden sonrasında yaşanan olaylar konu alan dönem filmleri son dönemde yakın tarihi de ele almasıyla dikkat çekmektedir. Geçmişi daha iyi analiz etmemizi ve geçtiği dönemdeki olaylara o dönemin gözüyle bakmamızı sağlayan bu yapıtlar tarihe tutku duyanların vazgeçilmez filmlerindendir.

Tarihi Dönem filmlerini izlerken kurgusal olduklarını ve yaşanan her olayın gerçekliğini birebir kanıtlanmak zorunda olunmadığını da unutmamalıyız. Geçmişten günümüz onlarca hatta belki de yüzlerce dönem filmi çekilmiştir; fakat film tutkunları hep en iyi filmleri internette araştırır ve sinema gecelerinde eğer dönem film izlemeleri söz konusu ise en çok tavsiye edilen filmleri izleyerek o döneme ve filmlere hayranlığını birkaç kat daha arttırmak isteyebilirler. Bu yüzden sizler için önerdiğimiz en iyi 10 dönem filmini IMDb puanlarına göre listeledik, gelin hep birlikte inceleyelim…

 • The Pianist (2002) Imbd: 8,5

Sadece dönem filmleri arasında değil tüm dünyadaki sinemaseverler arasında çok sevilen filmler listesinden hiçbir zaman eksilmeyen bir eserdir. The Pianist 2003 yılında vizyona girmiştir. Wladyslaw Szpilman’ın otobiyografisinden uyarlanarak kaleme alınan senaryoda 1939 yılında 2. Dünya savaşının başında Polonya’da yaşana Alman işgali ve bunun üzerine gelişen olaylar ele alınıyor.

The Pianist

Bu olaylar sırasında Wladyslaw Szpilman 27 yaşında ünlü bir piyanisttir. Ailesi ile birlikte Yahudiler tarafından sürülen genç barlarda çalışmaya başlamıştır. Ailesini savaş kamplarından kurtaran genç piyanistin yaşadığı dramatik olaylar izleyenleri ekrana kilitleyecektir. Adrien Brody, Thomas Krestchmann ve Emlia Fox  gibi farklı ülkelerden ünlü isimler de filmde rol almaktadır.

 • Gladyatör ( 2000) Imbd: 8,5

  Gladyatör

2000 yılı yapımı bir drama filmi olan Gladyatör tüm sinemaseverler tarafında sevilen bir filmdir. Aksiyon, dram ve maceranın ön planda olduğu filmde Roma İmparatorluğu döneminde yaşayan General Maximus isimli bir generalin yaşadığı olaylar anlatılmaktadır. Bu olaylar çerçevesinde ailesi katledilen Maximus ölümden kıl payı kurtulmuş ve gladyatör olarak eğitilmek üzere arenaya gönderilmiştir. Ailesinin intikamını almak için yıllar sonra ringe çıkan Maximus’un hikayesi sürükleyici bir şekilde beyaz perdeye yansıtılmıştır.  Dönem filmlerinde arasında da izlenmesi gereken filmler listesinde her zaman yer almayı başarmıştır.

 • Zoraki Kral (2011) Imdb: 8,0

Son dönemin popüler filmlerinden olan bu yapıt dönem filmleri kategorisinde ilk akla gelen filmlerdendir. Biyografi, tarih ve dram gibi içerikler barındıran filmin çok fazla sayıda izleyici kitlesi bulunmaktadır. Tam 12 dalda Oscar adaylığı bulunan filmin hali hazırda 4 adet  Oscar ödülü bulunmaktadır.

Zoraki Kral

İngiltere’de geçmiş zamanlardaki kraliyet ailesini konu alan film 4. George’nin kekemeliği yenmesi ve sonrasında yaşanan olaylar çerçevesinde ilerlemektedir. Dünyada büyük bir izleyici kitlesine hitap eden ve oldukça yüksek izlemeler alan film yayınlandığı dönemlerde de günümüzde de sinema tarihini önemli eserlerindendir.

 • Mother Joan of the Angels (1961) | IMDb: 7,7

  Mother Joan of the Angels

Farklı bir hikayesi olan ve korku, gizem türlerinde olan 1961 yapımı filmin hikayesinde Manastırdaki rahibelerin içlerine şeytan girdiğine inanılması üzerine bu duruma bir çözüm bulması içi bir rahip görevlendirilmesiyle olaylar başlamaktadır. Daha sonra rahip sorunun asıl nedenini bulmak için halkla görüşmeler yapar ve olaylar farklılaşmaya başlar. İlginç ve karmaşık bir olay örgüsüne sahip film insanın içindeki şeytana dönüş hikayesini görmek için izlenilebilir. Ayrıca dönemin şartlarına tanıklık etmek için de öne çıkan dönem filmlerindendir, Mother Joan Of the Angels… Film eski yılların korku filmi anlayışı ve o dönemin drama, korku türlerinin incelenmesinde de önemli bir örnektir.

 • The Reader (2009) Imdb: 7,6

Çok sevilen dönem filmleri arasında yer alan The Reader dram ve romantik türde bir filmdir. 2008-2009 yıllarında yayımlanan filmde 2. Dünya savaşının sonlarında gelişen olaylar anlatılmaktadır. Bu olayla çerçevesinde Almanya’da bir gencin tesadüfen tanıştığı bir kadına duyduğu aşk anlatılmaktadır.

The Reader

Mihealve Anna adında karakterlerin başrolünü üstlendiği filme ikili arasında yaşanan efsanevi aşk uzun yıllar sürmektedir. Savaş bittikten tam 8 yıl sonra yolları tekrar kesişen ikilinin başından dramatik olaylar geçmektedir. ABD ve Almanya ortak yapımı olan filmde her iki sinemanın da ünlü oyuncuları yer almaktadır. Dönem filmleri dendiğinde birçok kişinin favori filmlerinin başında gelen filmde Kate Winslet, Ralph Fiennes ve Bruno Ganz gibi ünlü oyuncular yer almaktadır.

 • Cyrano de Bergerac (1990) | IMDb: 7,5

Cyrano de Bergera çok başarılı bir silahşördür ve rakipleri onun karşısında adeta diz çökmektedir. Çok zeki bir adam olan Bergerac’ın şiirle de arası azımsanamayacak kadar iyidir. Hatta günlük konuşmalarında da şiire sıkça ye vermektedir. Bergerac gibi korkusuz ve ünlü ve şiiri bu kadar seven bir silahşörün kadınlara açılamaması ve aralarında adeta bir engel teşkil eden onun özgüvensiz noktası ise burnudur.

Cyrano de Bergerac

Roxanne adlı genç bir kadına aşık olmasına rağmen bu özgüvensizliği yüzünden bir türlü açılamaz. Diğer yandan da  silahşörler ekibine yeni katılan Christian’ın da Roxanne’ ye karşı duyguları olduğunu öğrenir. Ona yardım etmeye karar vermesinin ardından Christian adına Roxanne’ye mektuplar yazarak  Roxanne’in aşkını Christina adına kazanır. 1990 yapımı olan filmin oldukça karmaşık ve dramatik hikayesinin yanı sıra çok sayıda ödülü de bulunmaktadır.

 •  İftarlık Gazoz (2016) Imdb:7,4

Yerli dönem filmlerinden de bahsetmeden listemizi bitirmek tabii ki olmaz. Çok kişi tarafından izlenilen ve beğenilen İftarlık Gazoz, yapımının üzerinden yaklaşık dört yıl geçmesine rağmen hala adından söz ettirmeyi başarmaktadır. Ünlü oyuncu kadrosu bulunan film Türk sinem tarihini önemli filmlerindendir.

İftarlık Gazoz

1970 yıllarında Ege’de bir kasabada geçen filmde ilkokulu bitiren Adem yaz aylarında çalışıp para biriktirmektedir. Bu sebeple gazoz satan bir ustanın yanında çalışmaya başlamaktadır. Ramazan ayında da hem oruç tutmak hem de gazoz satmak isteyen Adem’in başından geçen olaylar çerçevesinde dramatik sahnelere izleyicilere sunulacaktır. Muğla’da çekilen filmin kadrosunda Cem Yılmaz ve Berat Efe Parlar Ümmü Putgül, Okan Avcı ve Greta Fusco  gibi ünlü oyuncular yer almaktadır.

 • Shakespeare in Love – Aşık Shakespeare (1998) | IMDb: 7,1

Ünlü yazar William Shekspeare’ı daha öce hiç duymayanımız yoktur. Film 1950’li yıllarda Londra’da geçiyor. Kendisine büyük başarılar beklenen Shekspeare tiyatro baskısı altında ezilmekte ve yazdığı oyunlar bir türlü istediği başarıyı elde edememektedir. Kendi yeteneklerinden şüphe ettiği ve sorgulamaya başladığı bir zamanda karşısına Viola isimli genç ve güzel bir kız çıkar.

hakespeare in Love

William bu güzel kadından aldığı ilhamla tekrar yazmaya başlar ve şahlanarak eski tiyatronun altın isimlerinden olduğu günlere geri döner.Tam 7 dalda Oscar alan film dönem filmleri arasında önemli bir yere sahiptir.Oldukça ünlü bir oyuncu kadrosuna sahip olan 1998 yapımı filmin oyuncuları ise şöyledir: Joseph Fiennes, Gwyneth Paltrow ve Colin Firth

 • The Duchess (2008) Imbd: 6,9

2008 yapımı olan ve birçok farklı ülkenin ortak yapımı olan The Duchess Fransa, İngiltere, İtalya ve ABD gibi ülkelerden ünlü oyuncular yer almaktadır. Tüm dünyada beğenilen dönem filmlerinden olan olmayı başaran bu eser 18. yüzyılın sonlarında geçmektedir.

The Duchess

O dönemin şartlarında göze çarpan ve gayet güzel bir kadın olan Düşes Georgiana’nın yaşadıkları anlatılan filmde romantik bir aşk öyküsüne de yer verilmektedir.  Aynı zamanda politik biri olan Düşes aşk ve siyaset hayatının birbirine karıştırılması ile başarısızlıklar yaşayacaktır. Karmaşık olaylar silsilesi yaşanan film yaklaşık olarak 110 dakika beyaz perdede gösterime sunulmaktadır.

 • The New World – Yeni Dünya: Amerika’nın Keşfi (2005) | IMDb: 6,7

17. yüzyılın başlarında geçen hikayede döneme damgasını vuran bir aşk hikayesi söz konusudur. Hikayenin kahramanları denizci John Smith ve Kızılderili kız olan Pochahontas’dır. Koloniler ve Kızıldereliler arasındaki düşmanlıklara ciddi farklılıklara ve aradaki kültür çatışmalarına rağmen efsanevi bir aşk yaşamayı başarmıştır bu ikili. Bu hikayede önlerindeki ciddi engelleri aşan ve aşklarını her koşulda yaşayan ikilinin birbirleri vasıtasıyla çıktıkları iç yolculuk onları hiç düşünmedikleri yerlere götürecektir. 2005 yapımı bu romantik filmin yönetmenliğini  Terrence Malick üstlenmektedir.  Oyuncu kadrosu ise şu şekildedir; Colin Farrell Q’Orianka Kilcher Christopher Plummer Christian Bale

The New World

En iyi Dönem Filmleri

Sonuç olarak izlemenizi önerdiğimiz en iyi dönem filmleri (10) listeledik buram buram tarih kokan bu filmler her dönemde en çok izlenen filmler arasında yer almayı başarmış ve tarih sayfalarını aydınlatmıştır. Listelediğimiz filmler dışında yine onlarca farklı dönem filmi bulunmaktadır. Bu filmler arasında izlenme rekorları kıranlar bile vardır. Bu durum sinemaseverlerin dönem filmlerinde gösterdiği ilgi ve merakın en büyük kanıtıdır. Siz de eğer dönem filmi izlemeye merak bir sinemaseverseniz listemizdeki filmlerden en az birkaç tanesini mutlaka izlemenizi öneririz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Kölelik FilmleriAğlatan Türk FilmleriEleştirmenlerden Tam Not Alan Filmler


1 yorum
 1. dönem diyor

  bu tarihi dönem filmlerini izlemek lazım 😀 baya bi vakit cıktı bıze. sayın admın cok tsk ederım

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.