Breaking Bad Konusu (AMC Dizisi) Oyuncuları

0 739

Breaking Bad konusu ve oyuncuları hakkında bilgiler veriyoruz. AMC’nin ödüllü dizisi nerede çekildi, imdb puanı nedir? Nerede çekildi? Detaylar makalede.

Breaking Bad Konusu

Breaking Bad, Vince Gilligan tarafından tasarlanan ve klasik bir kimya öğretmeninin hayatının işlendiği bir dizi olmaktadır. Başrol Walter White (Bryan Cranston) hem çok zeki hem de alanında entelektüel olan bir kimya öğretmenidir. Yalnız potansiyelini yeteri kadar kullanılmamış ve bu yüzden bir okulda öğretmenlik yapmaktadır. Evinin geçimini sağlayabilmek için de ek iş olarak oto yıkamada çalışmaktadır. Bir gün çalışma esnasında bayılıp hastaneye kaldırılır. Dizinin hikayesi de tam olarak burada başlar.

Hastaneye kaldırıldığında akciğer kanseri olduğunu öğrenen başrol Walter White öldükten sonra ailesinin rahat bir yaşam sürebilmesi için kendisine alternatif bir iş aramaktadır. Onlara, ilerdeki yaşamlarında sıkıntı çekmemeleri için geçinebilecekleri kadar para bırakmak istemektedir. Birgün kendisine nazaran daha aktif olan ve Uyuşturucuyla Mücadele İdaresi (DEA’de) çalışan kayınbiraderi ile bir uyuşturucu operasyonuna gider. Baskın düzenlenen evde de oradan kaçmaya çalışan eski öğrencisi Jesse Pinkman’ı (Aaron Paul) görür. Daha sonra Jesse’yi bulup Metamfetamin işine girmeye karar verir. Bu ikilinin maceraları ise tam olarak bundan sonra başlamaktadır.

Breaking Bad Oyuncuları

Breaking Bad oyuncuları dizinin yaratıcısı olan Vince Gilligan tarafından özenle seçilmiştir. Özellikle Walter White karakteri hem bu kadar yoğun bir dramı seyircilere iyi bir şekilde aktarabilmesi hem de halktan görülebilecek bir yüz olması için itina ile belirlenmiştir. Otoriteler tarafından da Bryan Cranston’ın dizi boyunca gösterdiği performans pek çok defa takdir almıştır. Bununla da sınırlı kalmayıp başrol Bryan Cranston 4 kez en iyi drama oyuncusu ödülüne layık görülmüştür. Jesse Pinkman karakteri ise yine özenle seçilen oyunculardan birisi olmaktadır. Aaron Paul’u bu rol için uygun gören dizinin yaratıcısı Vince Gilligan aynı zamanda karakterin gelişimini de çok iyi bir şekilde işlemiştir. Walter’ın eşi rolünü oynayan Skyler (Anna Gunn) ise üst düzey performansı ile seyircilerin gözlerini dolduran bir başka oyuncu olmaktadır.

Breaking Bad oyuncuları

Walter White’ın çocukları rolünü oynayan Walter Jr. Flynn (RJ Mitte) ve Holly (Elanor Anne Wenrich) övgüyü hak eden diğer oyuncular arasında yer almaktadır. özellikle Walter Jr. Flynn, dizi boyunca rolünün hakkını çok iyi bir şekilde vermiştir. Dizi de Skyler’ın kız kardeşi rolünü ise Marie Schrader (Betsy Brandt) oynamaktadır. Marie karakterinin kocası ise Uyuştucuyla Mücadele İdaresi (DEA) ajanı olan ve ilk bölümde Walter White’ı operasyona görüteren Hank (Dean Norris) olmaktadır. Yan rolleri ise Walter’ın avukatı olan Saul Goodman (Bob Odenkirk), Uyuşturucu karteli lideri ve aynı zamanda Los Pollos Hermanos isimli fast food zincirinin sahibi Gustavo Fring (Giancarlo Esposito) oynamaktadır. Final sezonunda yer alan Todd Alquist (Jesse Plemons) ise bir süre boyunca Walter White’ın yardımcılığını üstlenmiştir. Lidya Rodarte-Quayle (Laura Fraser) da yine son sezonlarda diziye dahil olan bir başka karakter olmaktadır.

Breaking Bad Kaç Sezon

Breaking Bad kaç sezon

Breaking Bad kaç sezon? Breaking Bad toplamda 5 sezon olmakla birlikte yayın hayatına 2008 yılında başlayıp 2013 yılında son verilmiştir. Breaking Bad bölümleri ise her sezonda farklılık göstermekle birlikte ilk sezon 7 bölüm, 2., 3. ve 4. sezon 13 bölüm ve son sezon olan 5 sezon ise 16 bölüm olmuştur. Pilot bölüm olan ilk bölüm 57 dakika, geriye kalan bölümleri ise ortalama 47 dakika sürmektedir.

Breaking Bad Ne Demek

Breaking Bad ne demek

Breaking bad ne demek? Anlamı olarak çok fazla şey ifade eden Breaking Bad, Amerika’nın Güney bölgelerinde “kıyameti koparmak” anlamına gelmektedir. Time dergisinin editörlerinden Lily Rothman ise anlamının sadece bununla kısıtlı kalmadığını ve “çılgına dönmek”, “otoriteye karşı gelmek”, “kanunları çiğnemek” ve “kıyameti koparmaktan öteye gitmek” gibi anlamları taşıdığını söylemektedir.

Breaking Bad IMDB

Breaking Bad IMDB

Yaklaşık 1 milyon dört yüz bin kişi tarafından oylanan bu dizi totalde 9.5 gibi oldukça yüksek bir imdb puanına sahiptir. En yüksek oy alan bölümü ise 5. sezondaki Ozymandias olmaktadır. Yaklaşık 120 bin kişi tarafından oylanan bu bölüm 10 üzerinden 10 puan alarak dizi tarihine adını altın harflerle kazımıştır.

Breaking Bad Aldığı Ödüller

Breaking Bad Aldığı Ödüller

Başrol Bryan Cranston’ın 4 sefer üst üste aldığı en iyi drama oyuncusu ödülünün yanında dizi  pek çok ödüle sahiptir. Tüm zamanların en başarılı televizyon dizilerinden biri olarak gösterilen bu dizi çeşitli otoriteler ve kurumlarca defalarca ödüle layık görülmüştür. Aynı zamanda dizinin final bölümü Amerika tarihinde televizyonda en fazla izlenen dizilerden birisi olma unvanını da sahiptir. Bununla birlikte Breaking Bad Aldığı ödüller 16 tane Emmy, 8 tane Satellite, 2 tane Altın Küre ve 2 tane de Peadbody Ödülüne sahiptir. Buna ek olarak 2013 yılında tüm zamanların en fazla reyting alan dizisi olarak Guinness Rekorlar Kitabı’na girmiştir. Bu da ne kadar kaliteli bir yapım olduğunu gösteren ayrı bir delil olmaktadır.

Breaking Bad Çekildiği Yer

Breaking Bad Çekildiği Yer

Breakign Bad çekildiği yer üste görselde. Dizinin yaratıcılarından Vince Gilligan oluşturduğu senaryonun en iyi şekilde izleyicilere aktarılabilecek bir ortam arayışında bulunmuştur. Bunun içinde çeşitli araştırmalar ve keşifler yapan Gilligan en sonunda Albuquerque New Mexico’da karar kılmıştır. Gerçek hayatta da Kartel’in yoğun olarak bulunduğu, uyuşturucunun gerçekten de bir problem olduğu ve ve pek çok insanın dizide yaşanan olayları gerçekte görmesi dizinin bu kadar etkili olmasında ki bir diğer neden olmaktadır.

A Breaking Bad Story El Camino

El Camino Filmi

El Camino Filmi, Netflix tarafından çekilen ve neredeyse herkesten 2 yıl boyunca saklanan bu yapım da dizinin devam filmi olmaktadır. Dizinin bitmesinden 6 yıl sonra yayınlanan ve neredeyse bir hasret giderme olarak tasarlanan bu yapım aynı kalitesini ve aynı işleyişi filmde de devam ettirmektedir. Jesse Pinkman rolündeki (Aaron Paul) ‘de bu zamana kadar oynadığı en gizli yapım olduğunu söylemiştir. Final bölümünden sonra Jessie karakterinin sonrasında yaptığını işleyen bu film hayranlarına güzel bir sürpriz yapmıştır. Yayınlandıktan 1 hafta sonra platform içerisinde yaklaşık 25,7 milyon kişi tarafından izlenmiştir. Bu da dizinin ne kadar çok sevildiğini açık bir şekilde göstermektedir.

Breaking Bad Avukat Dizisi (Better Call Saul)

Bir diğer adıyla Better Call Saul ve Breaking Bad’in spin-off dizisi olan bu yapım Walter White karakterinin avukatı olan Saul Goodman (Bob Odenkirk’in) gelişimini incelemektedir. Breaking Bad hayranları için en güzel haberlerden birisi de ana dizide bulunan birçok oyuncunun bu yapımda da yer almasıdır. Bunlardan başlıcaları ise Gustavo Fring, Mike Ehrmantraut ve Tuco Salamanca’dır. Şimdiye kadar çekilmiş 5 adet sezonu bulunan bu dizi yine Vince Gilligan’ın kaleminden çıkmadır. Bu sayede aynı kaliteyi görmek mümkün olmaktadır. Breaking Bad dizisi ile aynı lokasyonda çekilmesi ise sağladığı bir diğer avantaj olmaktadır.

Better Call Saul

Imdb’de yaklaşık 305 bin kişi tarafından oynanan bu yapım 8.7 gibi günümüz standartlarında oldukça yüksek bir skor almıştır. Her sezonu ortalama 10 bölüm olan bu dizi bölümler arasında yaklaşık 46 dakikalık izlenme süresine sahiptir. 2021 yılında 6. sezonunun gelmesi planlanan bu yapım izleyicilerine son veda için hazırlanmaktadır. Zira dizinin bir diğer yaratıcısı olan Peter Gould, 6. sezonun son sezon olacağını söylemiştir.

Breaking Bad Dizi İncelemesi

Dizinin geneline bakılacak olursa oldukça sürükleyici olduğu ve pek çok gizli mesajı içerdiği bilinmektedir. Bunlardan ilki günümüz yapımlarının aksine hiçbir zaman uyuşturucu parasının hayrını görememesidir. Başrol Walter White bir garajı kaplayacak kadar parayı sahip olsa da bu parayı hiçbir zaman istediği gibi harcayamamıştır.

  • Breaking Bad 5 sezon kaç bölümden oluşuyor? 13 Bölümden oluşmakta.
  • Breaking Bad kaç bölümden oluşuyor? Toplamda 62 bölümden oluşmakta.
  • Breaking Bad 5 sezon ne zaman? 29 Eylül 2013 yılında son bölüm yayınlanmıştır.
  • Breaking Bad kaç kişi izledi? Dizi 25.7 milyon kişi tarafından izlendi.

Aile bağları, uyuşturucu içine girdikten sonra sürekli zarar görmüştür. Aynı şekilde Jesse karakteri sahip olduğu para miktarı arttıkça psikolojisi bozulmaya başlamıştır. Dizinin vermek istediği mesaj genel olarak kötü işlerden hiçbir zaman hayır gelmeyeceği ve tam aksine var olan huzuru kaçıracağıdır. Belki de bu kadar çok sevilmesinin asıl sebebi tam olarak insanların bilmek istediği şeyi anlatılmasıdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Peaky Blinders Konusu 


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.