Glasgow Üniversitesi Hakkında (Başvuru) Bilgiler

0 518

Glasgow Üniversitesi Hakkında

1451 yılında kurulmuş olan Glasgow üniversitesi, İngiltere’de eğitim veren üniversite dünyanın sayılı üniversiteleri arasında her zaman üst sıralarda yer almıştır. Geçmiş 600 yıl boyunca üniversiteden birçok önemli bilim adamı. Sanatçı, şair ve siyasetçi yetişmiştir.

Kuruluşundan günümüze kadar olan süreçte birçok yaratıcı fikre sahip olan yetenekli kişilerin başarısına altyapı sağlayıp ideallerini gerçekleştirmeleri konusunda en önemli destekçisi olmuştur. Üniversitenin yetiştirmiş olduğu kişiler arasında sıcaklık birim ölçeği Kelvin ölçeğini tespit eden Lord Kelvin 1848, sanayi devriminde üretim sanayisinin en büyük bilgi kaynağı olan James watt 1765, geçmişte tarihe isimleri sağlam bir şekilde işlenmiş olan kişilerdir.
Yakın zamanda ise Edwin Morgan İskoçya’nın ilk kadın şairi, Nicola Sturgeon İskoçya’nın ilk kadın bakanı üniversitenin hayata kattığı değerler arasındadır. Akademik kariyer olarak 7 Nobel ödülü ve dünya üzerinde ultrason üzerinde ilk fetüsün görüntüsünü yayınlayan üniversite olma gururunu yaklaşık olarak 600 yıllık bir eğitim kurumu vasfıyla haklı olarak taşımaktadır.

Üniversite RAE ( Research Assessment Exercise ) fakültelerinde verilen eğitim konularına göre toplamda 23 farklı dal üzerinde yapılan araştırmalara göre 5/5 tam puan almıştır. Avrupa’nın en güçlü akademik araştırma kütüphanesi ayrıca bu üniversitenin içindedir.

Dünyanın ilk 100 üniversitesi arasında yer alan üniversitenin dünya üzerinde 120’den fazla ülkeden gelen farklı öğrencilerle toplamda 25 bine yaklaşan öğrenciye eğitim vermektedir. Üniversitenin İngiltere ve dünyadaki eğitim kurumları arasında farkı hemen belli olmaktadır. Qs world University ranking 2019 araştırmalarına göre Glasgow üniversitesine ait sanat fakültesi dünyada ilk 70. sıradadır. Aynı araştırmaya göre İngiltere de ilk 17 içindedir. Bir diğer araştırma olan The Higher Education world üniversity rankings 2019 araştırmasına göre Glasgow üniversitesi 11. Sırada yer almaktadır.

glasgow-hakkinda

Üniversiteden mezun olanları iş bulma ve kariyer fırsatlarını yakalaması çok kolay oluyor. Kaliteli ve iyi eğitim almış, iş hayatında başarıyı yakalamayı ilke edinmiş öğrencileri mezuniyetten sonra firmalar tarafından adeta havada kapılıyor. Üniversitenin sınırsız imkân ve destekleriyle her öğrencisine detaylı ve kapsamlı olarak sunmuş olduğu imkânlar sayesinde kariyer yoluna iyi bir şekilde çıkmanızı sağlıyor. Üniversitenin eğitim için harcadığı tutar yıllık olarak dudak uçuklatacak kadar var. 1. 24 milyar dolarlık dev eğitim bütçesi ise üniversitenin başarıyı elde edebilmek için işlerini ne kadar ciddiye aldığını görebilirsiniz. Üniversitenin araştırma merkezlerinde verdiği destekle, sınırlarını sonuNa kadar zorlayan ve her türlü imkânı sağlayarak bütün çalışma şartlarını kullanarak başarıya ulaşmanızı sağlarlar. İnnovation accelarator sistemi sayesinde, en kaliteli ve teknik donanımlara sahip laboratuvar ve sınıflarda, gelişmiş program ağlarını kullanarak girişimcilere , işyerleri ne , bu iş yeri ve girişimcilere destek sağlayan aracı kurumlarla , her türlü kariyer planlamasına uygun olarak kapıların açılmasını sağlıyor.

Kariyer planlamanız da yer alması adına Mezun olduktan sonra sundukları ayrıcalıkları sıralamak gerekirse;

 • Kuvvetli bir kurumsal yapılanma ve bunların bağlı olduğu imkanları
 • Kariyer ve mesleki danışmanları
 • Özel ilginize göre düzenlememiş olan program ve tavsiyeleri
 • Rehberlik, sektör analizi ve size en son olarak destek olması adına verilen esinlenmelerle öğrencilerine yardımcı olmaktadır.

  Glasgow’da Yaşam

  İskoçya’nın en büyük ve ne yoğun nüfuslu şehirleri arasında yer alan Glasgow da nüfus 650 bin civarındadır. Cylde nehrinin kenarındadır. Genellikle ılıman bir iklime sahiptir. Genel kültür etkinlikleri olarak fazlaca etkinlik bulunan şehirde ulaşım kolaydır. Farklı uluslardan gelen öğrenciler için ki burada 141 farklı ülkeden bahsediyoruz, mükemmel bir konumda yer üniversite renkli ve canlı bir şehirle birlikte birçok festival ve etkinlikle de misafirlerine kucak açıyor.

  Gilmorehill kampüsü

  Gilmorehill şehri üniversitenin ana yerleşkesinin bulunduğu yerdir. Şehir merkezine 3 km uzaklıkta olan yerleşkede dersliklerin ve araştırma merkezlerinin büyük çoğunluğu ile ana binası bu şehirdedir.

  Garscube kampüsü

  Şehir merkezine 4 km uzaklıkta olup tıp, fen bilimleri, veterinerlik ve doğa sporları tesisleri bu kampüstedir. Garscube ve Gilmorehill kampüsleri için ulaşım metro ve sık aralıklarla çalışan otobüs seferleriyle şehrin her yerinden kolaydır.

  Dumfries kampüsü

  İskoçya’nın güneybatısında büyük bahçe ve park alanlarıyla çevrili olan kampüsün içinde disiplinler arası araştırma okulu bulunmaktadır.

İngiltere’de eğitim almak isteyen öğrencilere üniversitenin tanımış olduğu burs imkânlarına ek olarak iki tane özel burs imkanı vardır.

Lisans mükemmellik bursu bu bursu hak edebilmek için başarılı bir akademik geçmişi ve lisans programına davet edilmiş olmaları gerekmektedir. Bursun miktarı 5000 pound olarak eğitim için ödenen tutardan indirim yapılarak öğrenciye sunulur.

Üniversite uluslararası liderlik bursu ise; herhangi bir yüksek lisans dalında eğitimine başlamış toplamda 20 öğrenciye verilen burstur. Bu bursu alabilmek için kraliyet eğitim sistemine göre 1. Sınıf başarı seviyesinde olmanız gerekmektedir.10.000 pound olan bur tutarı eğitim için yapılan ödeme tutarında indirim yapılarak öğrenciye yansıtılır.
Üniversitenin öğrencilerine sunduğu imkânlar arasında bulunan doktora eğitim merkezlerinde araştırmalarına burslu olarak devam etme imkânı da vardır. Doktora eğitim merkezlerinden burslu olarak devam etme imkânları sağlana fakülteler ve programları aşağıda listelenmiştir.

 • MRC hassas tıp( MRC Precision Medicine),
 • Akıllı algılama ve ölçme( Intelligent Sensing and Measurement,)
 • Gelecek Ultrasonik Mühendislik (FUSE) (Future Ultrasonic Engineering (FUSE)),

Olarak eğitim veren doktora merkezleridir.

Ayrıca diğer fakülteler ise Sanat Fakültesi,(College of Arts ), Tıp, Veterinerlik ve Yaşam Bilimleri Fakültesi (College of Medical, Veterinary & Life Sciences ) , Fen Bilimleri Enstitüsü , (College of Science and Engineering ) , Sosyal Bilimler Fakültesi (College of Social Sciences ) fakülteleridir.

Üniversite birçok eğitim dalında ise başarı sıralamalarında en üst sıralarda yer almaktadır. Bunlar; finans ve muhasebe bilimleri, bilgisayar, tiyatro, elektronik ve elektrik mühendisliği, hukuk, müzik hemşirelik, coğrafya eğitim dallarıdır.

BÖLÜMLER

Sanat fakültesi (The college of Arts Contains)

Kuruluşundan günümüze kadar sanat ve beşeri ilimler programlarında bilenen bütün kurallara yön veren liderlik yapan öğrenim öğretim ve araştırmalara imza atmıştır. Bu konuda dünyanın en iyi ilk 70 üniversitesi arasında yer almaktadır.

Bölümler

Sanat Fakültesine Ait Bölümler

 • The School of Humanities
 • The School of Critical Studies
 • The School of Culture & Creative Arts
 • The School of Modern Languages & Cultures Graduate school
 • (Arts Lab: an interdisciplinary research institute)
  bölümleri bulunmaktadır.

Tıp, Veterinerlik ve Yaşam Bilimleri Fakültesi:(The College of Medical, Veterinary and Life Sciences:)

Yeni kurulan ve 2010 yılında faaliyete geçen fakülte dünya üzerinde bulunan bütün canlıların sağlığını düşünen yapısıyla, araştırmalar ve gelen geri bildirimlerin sonucu olarak, tam bir profesyonel öğrenim sunarak öğrencilerini yetiştiriyor.

Tıp, Veterinerlik ve Yaşam Bilimleri Fakültesi Bölümleri

 • The School of Life Sciences
 • The School of Medicine
 • The School of Veterinary Medicine
 • Graduate school The Institute of Biodiversity, Animal Health & Comparative Medicine
 • The Institute of Cancer Sciences
 • The Institute of Cardiovascular & Medical Sciences
 • The Institute of Health & Wellbeing
 • The Institute of Infection, Immunity & Inflammation
 • The Institute of Molecular, Cell & Systems Biology
 • The Institute of Neuroscience & Psychology, which works jointly with the College of Science & Engineering

bölümleri bulunmaktadır.

Fen Bilimleri Enstitüsü:( The College of Science and Engineering:)

Yedi farklı akademik çalışma disiplini ile araştırmalar, ekonomik ve farklı kriterleri ile dünyanın en önemli çalışmalarına ev sahipliği yapmaktadır. Bu sistem sayesinde hiç bir zorluk önünüzde engel olarak duramaz.

Fen Bilimleri Enstitüsü Bölümleri

 • The School of Chemistry
 • The School of Computing Science
 • The School of Engineering
 • The School of Geographical & Earth Sciences
 • The School of Mathematics & Statistics
 • The School of Physics & Astronomy
 • The School of Psychology Graduate School
 • The Institute for Neuroscience & Psychology, which works jointly with the College Medical
 • Veterinary & Life Sciences

Sosyal Bilimler Fakültesi:( The College of Social Sciences)

En fazla bilinen bu yüksek okul araştırma ağırlıklı çalışmaları ile bu konuma gelmiştir. Öğretimli lisans üstü programlarına sahip olan bu bölüm, dünya üzerinde en güçlü işletme okulları arasında yer alan Adam Smith okulu da bu bölümde yer alıyor.

Sosyal Bilimler Fakültesi Bölümleri

 • The Business School
 • The School of Education
 • The School of Interdisciplinary Studies (based at Dumfries campus)
 • The School of Law
 • The School of Social & Political Sciences Graduate School
 • The Adam Smith Research Foundation: an interdisciplinary research institute

bölümleri bulunmaktadır.

Konaklama

konaklama

İngiltere’de yüksek lisans ile kariyerinize yön verirken nerde kalacağım diye aklınızdaki kuşkuların yersiz olduğunu söylemeliyiz. Normal klasik bilinen okul yurdu tarzında odalarında yanında, mutfaklı olan süit odalarda mevcuttur. Yurdun bütün odalarında internet erişimi ve gerektiğinde destek vermek üzere teknik personelleri mevcuttur. Aynı anda 3500 öğrencinin kalma imkânı olan tesisin bir bölümü doktora öğrencilerine ayrılmıştır.

Başvuru ve Kabul Kriterleri

Glasgow Üniversitesi Lisans başvuru kabul kriterleri
İngiltere’de üniversite okumak ve bir lisans programın yer almak için Glasgow üniversitesi en ideal ve en başarılı eğitim kurumları arasındadır.

İngiltere’de üniversite eğitimi için Glasgow üniversitesini tercih etmeyi düşünen Türk öğrenciler için genel başvuru kriterleri, lisans eğitimi için a seviye bbb-aab not ortalaması aranmaktadır.

Uluslararası lisans seviyesi için sadece belirli alanlar dâhilinde 32-36 puan aralığında bir başarı grafiğine sahip olmalısınız. Özel Lise mezunları için 4 derse ek olarak en az 2 a puanına sahip olmalısınız. Bu başarılı eğitim kurumunda yer almanın şartları programlara ve katılım şartlarına bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Şartlardan bazıları akademik not ortalaması ve İngilizce yeterlilik puanı olarak bilinir. Herhangi bir programa kayıt için başvuruda bulunabilirsiniz. Akademik not oranı A olmayan öğrencilerin 1 yıl süre ile eğitim süresi olan hazırlık eğitimi “foundation” eğitimine katılmaları gerekmektedir. Foundation eğitimi içinde belli derecede İngilizce bilmeniz gerekmektedir.

Glasgow Üniversitesi Yüksek Lisans Başvuru ve Kabul Kriterleri

İngiltere’de master hayaliniz ise aşağıdaki şartları sağlamanız ile Glasgow üniversitesinde mümkündür.

İngiltere’de yüksek lisans için tercih eden öğrenciler içinse bilinen üniversitelerden 3 ve 4 not ortalamasıyla diploma almış olması gerekmektedir. Şartların sağlanmadığı durumlarda ise yüksek lisans için hazırlık eğitimine başvuruda bulunabilirsiniz. Üniversitenin dilediğiniz herhangi bir master programına dâhil olmak için lisans not ortalamanızın yüksek derecelerde olması aranılan istenilen yetenek ve kabiliyetlere sahip olmanın yanında Dil bilgisi olarak İngilizce seviyenizin iyi olması gerekmektedir. Okul tarafından kabul edilen bir sınav olan IELTS ile sağlayabilirsiniz.

İngiltere’de master için tanınan imkânlar arasında Birleşik Krallık İçişleri Bakanlığı tarafından düzenlenen ve Glasgow üniversitesinin de dâhil olduğu 23 üniversiteden oluşan öğrenci vizesi pilot uygulaması hayat geçirilmiştir. Bu uygulamanın amacı İngiltere’de master yaparak ve eğitimin birinden profesyonel hayata atılmak isteyen öğrenciler için, kendi alanlarında çalışmalarını kolaylaştırmak ve süreci zorlaştırmadan kariyer hedeflerine odaklanmasına imkân sağlamaktadır.

Hazırlık bölümü için kabul edilen şartlar

Yukarda yazılı olan şartları sağlayamayan öğrenciler için en az geçer not olmak kaydıyla 1 senelik hazırlık dönemi derecesine göre 2. yıldan sonra eğitimlerine başlayabilirler.
Eğer ki herhangi bir master programına katılamadıysanız şartlarınız ve nitelikleriniz buna elvermediyse ‘Pre master’ programları ile istediğiniz yüksek lisans programlarına katılarak hazırlıklarını tamamlayabilir kariyerinizde başarılar referanslarla devam edebilirsiniz. Pre master IELTS puanı 4.5 tir
IELTS 4.0 puanına göre öğrenci kabul eden bölümleri. Sanat ve beşeri bilimler, işletme ekonomi ve finans bölümü, tıp veterinerlik ve yaşam bilimleri bölümleri, bilim ve mühendislik bölümleri olarak ifade edebiliriz.

Başvuru tarihleri

İngiltere’de üniversite eğitimi almak isterseniz Glasgow üniversitesine 3 farklı zamanda başvuru yapabilirsiniz. Bu tarihler Ocak -Nisan, Mayıs -Haziran Ve Eylül -Kasım ayları arasındadır.

Focus keywords: İngiltere’de üniversite eğitimi, İngiltere’de eğitim, İngiltere’de üniversite okumak, İngiltere’de yüksek lisans, İngiltere’de master, İngiltere’de üniversite
Meta Açıklaması: Bu yazıda, Glasgow Üniversitesi ve İngiltere’de eğitim hakkında tarihçe, bölümler, başvuru şartları ve tarihleri, konaklama gibi faydalı bilgiler yer alıyor.


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.