Delibal Film Konusu (Bipolar) Ne Demek?

0 4.159

Delibal film konusu ve oyuncuları, Çağatay Ulusoy’un bipolar yani bozukluk anlamına gelen hastalığı taşıdığı film hakkındaki makalemiz yayında.

Türk Sineması özellikle son yıllarda aslında yeni bir döneme girmiş durumda. Kimilerine göre daha “batılı” kimilerine göreyse daha modern sayılabilecek bu yeni dokudaki filmler elbette bizim kültürümüzden de pek çok şey taşıyor.  2015 yılında dram/romantik kategorisinde yayınlanmış olan, yönetmenliğini Ali Bilgin’in üstlendiği Delibal aslında Türk sinemasındaki bu “yeni” esintileri oldukça taşıyan bir iş. Bu yazımızda sizlere ilk olarak anlatmak istediğimiz şey aslında Delibal film konusu. Ardından Filmin detaylarına inerek güzel bir tanıtım yapmış olmayı diliyoruz.

Delibal film konusu aslında herkese ilk etapta klişe ya da fazlasıyla alışıldık gelebilecek birçok ögeye sahip. Ancak Delibal’ı özel kılan pek çok nokta da bulunuyor. Çok fazla uzatmadan sadede geliyor ve Delibal film konusu nedir, ne değildir kısmına geçmek istiyorum.

Delibal Film Konusu

Delibal aslında değindiği noktalar ve ilerlediği düzlem itibariyle Türk Sinemasında geçmişten günümüze kadar gelmiş ve gelmekte olan birçok klişeyi içeriyor. Ancak çizdiği tablo çok daha entelektüel ve modernize edilmiş, dolayısıyla aslında bir anlamda yeni bir şey izliyoruz. Film her ne kadar birçok modern noktaları bünyesinde barındırıyor olsa da; toplumsal cinsiyet rolleri ve sınıfsal tabakalaşma bağlamında aslında fazlasıyla aşikar olduğumuz bir takım kalıpları görüyoruz. Yazımızın ilerleyen bölümlerinde bu konuya daha detaylıca değineceğimizi belirterek Delibal film konusuna geliyorum.

delibal konusu

Barış hayatı doya doya yaşayan, ışıltılı, hareketli ve son derece çekici bir genç adamdır. Mimarlık öğrencisi olan Barış, aynı zamanda bir anlamda tutkusu olan müzikle de iç içedir. Hobi olarak müzikle ilgilenmekte ve ek olarak da bir barda çalışmaktadır. Kısaca Barış hayatını dolu dolu yaşayan ve dışarıdan kusursuz gibi görünen bir adamdır. Ancak Barış’ın bilmediğimiz çok zorlu bir mücadele alanı da bulunmaktadır ve bu onun hayatının belki de en karanlık yanıdır. Bipolar hastası olan Barış buna rağmen kullandığı ilaçlar sayesinde bir şekilde hayatını başarıyla sürdürmektedir fakat Bipolar dönemleri olan zorlu bir hastalıktır ve bir noktada Barış’ın hayatını derinden etkiler.

delibal

Füsun ise Barış ile aynı üniversitede okumakta olan idealist, başarılı, azimli ve çok güzel bir kızdır. Sosyoloji okuyan Füsun ve Barış’ın hayatı kesiştiğinde ikisi de geri dönülmesi mümkün olmayan bir aşka doğru sürüklenmeye başlarlar aslında. Barış Füsun’u görür görmez hayatında hiç tatmadığı bir duyguyu tatmış ve Füsun’a deliler gibi aşık olmuştur. O andan itibaren artık Barış’ın hayatının merkezinde Füsun vardır. Onun kalbine girebilmek için bir çok yolu dener. Türlü şeylerle karşısına çıkar. Tüm bunları yaparken Barış’ın ışıltılı, eğlenceli ve çekici karakteri Füsun’un da yavaş yavaş onu sevmesini sağlar. Çok geçmeden Füsun’da Barış’a aşık olmuştur. Çünkü Barış sevgi dolu, her anlamda destekleyici, yapıcı ve son derece samimi biridir. İkili çok geçmeden evlenmeye karar verir ve Füsun’un ailesinin tüm negatif tepkilerine rağmen evlenirler. Her şey kusursuz her şey mutluluk ve aşk doludur.

Delibal Film Özeti

Ancak elbette Barış’ın Bipolar olduğu gerçeği bir gün hayatlarının ortasına bir yıldırım gibi düşer. Birlikte besledikleri kuşun ölmesi ve Barış’ın motosiklette aşırı hız yaparak Füsun’u tehlikeye atmasıyla her şey tepe taklak olmaya başlar. Barış her iki mesele için de kendisini fazlasıyla suçlu hissetmektedir ve bu suçluluk hissi onu içten içe kemiren bir solucan gibidir. Gittikçe tükenir, gittikçe kaybolur ve değişmeye başlar. Bipolar olaması nedeniyle aslında Barış bu süreçte manik depresif bir döneme girmiştir.

delibal özeti

Eski hareketli, neşeli, hayat dolu Barış’ın yerini bu kez tam tersi bir Barış almıştır. Bipolar Bozuklukta normal olan bu durum Füsun için anlaşılması güç bir şeydir çünkü Barış’ın Bipolar hastası olduğunu bilmemektedir. Ve sonunda Barış bir gün ortadan kaybolur. Füsun tüm gerçekleri Barış’ın bıraktığı bir cd sayesinde öğrenecektir. Delibal film konusu artık netleştiğine göre Barış’ın hastalığı olan Bipolar bozukluktan kısaca bahsedelim istiyoruz.

Delibal Filmi Hastalığı “Bipolar Bozukluk” Nedir?

Bipolar bozukluk aslında en basit tanımıyla kişinin ruh halinde oluşan ani ve keskin değişimlerdir. Fakat ruh hali değişimi dediğimizde bunu öyle basit ve sıradan bir durum olarak düşünmemenizi öneririz. Bipolar bozuklukta ruh hali değişimi gündelik yaşantıyı derinden etkileyecek kadar baskın ve belirleyici bir roldedir. Hastalığın temel olarak iki dönemi bulunmaktadır: Mani ve Depresif.

Delibal Filmi Bipolar Nedir

Mani dönemde kişi tabiri caiz ise tam bir süper star gibidir. Yüksek enerjili, neşeli, keyifli, özgüven doludur. Bu dönemde kişi çok daha sosyal, dışa dönük ve hareketlidir. Hızlı düşünür, harekete geçer ve aslında tam anlamıyla parlar. Mani dönemi bir parlama sürecidir. Depresif dönem ise bunun tam aksine kişinin durgun, enerjisiz, özgüvensiz ve asosyal olduğu bir süreçtir. Bu dönemde konuşmak istemeyen, odaklanamayan, mutsuz, kendisiyle ya da dış dünyayla ilgilenmeyen, morali bozuk ve yorgun biri vardır karşınızda.

Delibal Filmi Gerçek mi?

Delibal film konusu itibariyle birçok kişinin aklında soru işaretleri bıraktı. Filmin gerçek bir hikâyeden alınıp alınmadığını söylemek oldukça zor. Ancak şunu söyleyebiliriz ki; filmde Bipolar olduğu bilinen birçok ünlünün hayatından izlere rastlamak mümkün. Kurt Cobain ve Elvis Presley gibi ünlü isimlerin yaşam hikayelerine baktığımızda Barış’ın hikayesiyle birçok noktada kesiştiğini görebiliriz.

Delibal Filmi Oyuncuları

çağatay ulusoy

Çağatay Ulusoy 23 Eylül 1990 yılında İstanbul’da doğmuş, 29 yaşında genç bir oyuncudur. Çağatay Ulusoy’un annesinin Boşnak kökenli, babasının da Bulgaristan göçmeni olduğu bilinmektedir. İlk olarak Show Tv’de yayınlanmış olan Adını Feriha Koydum dizisinde yıldızı parlamış ve ardından neredeyse hiç boş durmamış, pek çok dizi ve filmde önemli roller üstlenmiştir.

Leyla Lydia Tuğutlu

Leyla Lydia Tuğutlu ise 29 Ekim 1989 yılında Berlin’de dünyaya gelmiştir. Mankenlik kariyeri de bulunan genç oyuncunun babası Türk annesi ise Alman’dır. İlk olarak ATV’de yayınlanan Es-Es dizisinde aldığı başrolü ile yıldızı parlamış ve ardından tıpkı Çağatay Ulusoy gibi önemli projelerde yer almaya devam etmiştir. Siz kıymetli ziyaretcilerimiz için, Delibal film konusu hakkında tüm merak edilenlere yer verdik. Ayrıca, filmde oldukça dikkatleri çeken  “Bipolar” Hastalığı yani bozukluk hakkında da elimizden geldikçe bilgi vermeye çalıştık.

  • Delibal Nerede Çekildi: İstanbul Bilgi Üniversitesi Santral Kampüsü
  • Delibal Ne zaman çekildi: 2015 Aralık
  • Delibal Filmi Hastalığı Nedir: Bipolar ” bozukluk
  • Delibal İmdp Puanı: 6,8
  • Delibal Yönetmeni: Ali Bilgin
  • Delibal Film Konusu: 2015 yapımı olan Çağatay Ulusoy’un bipolar yani bozukluk anlamına gelen hastalığı taşıdığı aşk ve romantizm odaklı filmdir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  YASAKLANMIŞ FİLMLER


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.